voruta rašė:
O kurį metodą reiktų rinktis, jei šiai dienai neturime pasitvirtinę metodikos?
Ir jei skaičiuočiau pagal antrąjį variantą būtų taip:
Dirbo kovo mėn. 180 val, iš jų 56 naktį,valandinis 1,82, viso alga 378,56 (327,60 vienu tarifu + 50,96 puse tarifo už naktines)
Suminių viršvalandžių susidarė per 3 mėn 40 val.
378,56/180 = 2.10*40*0.5? Ar *1.5?
Neteisingai. J.Griciaus straipsnio ištrauka:
DK 193 str. nustato, kad už viršvalandinį darbą mokama ne mažiau kaip pusantro darbuotojo darbo užmokesčio, nurodyto DK 186 str. 2 d. Čia apibrėžta, kad darbo užmokestis apima pagrindinį darbo užmokestį ir visus papildomus uždarbius, bet kokiu būdu tiesiogiai darbdavio išmokamus darbuotojui už jo atliktą darbą. Darytina išvada, kad padidintas darbo užmokestis už viršvalandinį darbą skaičiuojamas nuo darbuotojui nustatyto pagrindinio (tarifinio, vienetinio) darbo užmokesčio ir nuo priedų, mokamų už mėnesio darbo rezultatus (tokie priedai vertinami pagal jų pobūdį, neatsižvelgiant į pavadinimą). Nuo premijų ir kitų priemokų – už naktinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis, darbą kenksmingomis sąlygomis, už kilnojamojo pobūdžio darbą ar susijusį su važiavimais – padidintas darbo užmokestis už viršvalandinį darbą neskaičiuojamas.
Priemoka už viršvalandinį darbą skaičiuojama ne nuo darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, o nuo to mėnesio, kurį ji skaičiuojama, darbo užmokesčio (paprastai tai – apskaitinio laikotarpio paskutinis mėnuo). Esant darbuotojui nustatytai mėnesinei tarifinei algai, ji dalinama (kartu su fiksuotais priedais, kurie yra sudedamoji darbo užmokesčio dalis) iš mėnesio darbo valandų normos, gaunant to mėnesio valandinį atlygį. Prie tokio atlygio pridedamas priedų, mokamų pagal darbo rezultatus, vienos valandos atlygis, kuris apskaičiuojamas dalijant bendrą to mėnesio priedų sumą iš faktiškai tą mėnesį dirbtų valandų skaičiaus, ir nuo gauto vienos valandos atlygio dydžio skaičiuojama priemoka už viršvalandinį darbą.
Jei darbuotojui yra mokama fiksuota alga, tai laikoma, kad ji suminių viršvalandžių neapima - tuomet juos dauginame iš 1,5. Jei kas mėnesį apmokama už faktiškai dirbtas valandas, gaunasi, kad tie viršvalandžiai jau vieną kartą apmokėti, tada primokame 0,5 valandinio įkainio.