2017-10-12 08:33
Tininga
Vakare tokios galimybės neturėjau, tai prie diskusijos pridėsiu ir porą citatų, - nors dar ir su senais straipsniais, bet naujas kodeksas iš esmės nepakeitė apmokėjimo tvarkos.
A.Bartkevičiaus straipsnio ištrauka:
Viršvalandinio darbo ir darbo poilsio dienomis apmokėjimas
DK 193 str. nustato, kad už viršvalandinį darbą mokama ne mažiau kaip pusantro darbuotojo darbo užmokesčio, nurodyto DK 186 str. 2 d. Čia apibrėžta, kad darbo užmokestis apima pagrindinį darbo užmokestį ir visus papildomus uždarbius, bet kokiu būdu tiesiogiai darbdavio išmokamus darbuotojui už jo atliktą darbą. Darytina išvada, kad padidintas darbo užmokestis už viršvalandinį darbą skaičiuojamas nuo darbuotojui nustatyto pagrindinio (tarifinio, vienetinio) darbo užmokesčio ir nuo priedų, mokamų už mėnesio darbo rezultatus (tokie priedai vertinami pagal jų pobūdį, neatsižvelgiant į pavadinimą). Nuo premijų ir kitų priemokų – už naktinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis, darbą kenksmingomis sąlygomis, už kilnojamojo pobūdžio darbą ar susijusį su važiavimais – padidintas darbo užmokestis už viršvalandinį darbą neskaičiuojamas.
Priemoka už viršvalandinį darbą skaičiuojama ne nuo darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, o nuo to mėnesio, kurį ji skaičiuojama, darbo užmokesčio (paprastai tai – apskaitinio laikotarpio paskutinis mėnuo). Esant darbuotojui nustatytai mėnesinei tarifinei algai, ji dalinama (kartu su fiksuotais priedais, kurie yra sudedamoji darbo užmokesčio dalis) iš mėnesio darbo valandų normos, gaunant to mėnesio valandinį atlygį. Prie tokio atlygio pridedamas priedų, mokamų pagal darbo rezultatus, vienos valandos atlygis, kuris apskaičiuojamas dalijant bendrą to mėnesio priedų sumą iš faktiškai tą mėnesį dirbtų valandų skaičiaus, ir nuo gauto vienos valandos atlygio dydžio skaičiuojama priemoka už viršvalandinį darbą (50 proc.).
Cia dar kiek senesnis advokato M.Mikalopo (vieno iš pagrindinių lektorių NDK klausimais) komentaras:
1. Darbuotojams, dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą, darbo sutartyje numatytas mėnesinis darbo užmokestis (pvz., 2000 Lt). Kovo mėn. darbuotojas pagal grafiką dirbo 180 val. (numatyta 175 val.) Kaip apskaičiuojamas valandos įkainis (iš kurių valandų) apmokėjimui už naktines valandas? Apskaitos laikotarpis – trys mėnesiai. Kovo mėn. reikia apmokėti už viršvalandžius. Kaip skaičiuojamas valandinis įkainis – tik kovo mėn. DU 2000 Lt dalijant iš val. (kurių – grafiko ar vyriausybės nustatytų) ar imamas 3 mėn. DU 6000 Lt ir atitinkamai val. skaičius?
Konsultacija:
Atsakant į Jūsų klausimą svarbu paminėti, kad darbuotojui dirbant pagal suminę darbo laiko apskaitą (grafikus) rekomenduotina darbo ar kolektyvinėje (jeigu tokia yra) sutartyje nustatyti valandinį darbuotojo atlyginimą, o ne mėnesinį darbo užmokestį (LR DK 188 str. 2 d.).
Valandinis kovo mėn. darbuotojo atlyginimas turėtų būti apskaičiuojamas darbo sutartyje nustatyto dydžio darbuotojo atlyginimą padalijant iš LR Vyriausybės nustatyto tai darbuotojų kategorijai maksimalaus darbo valandų skaičiaus (2000 : 175). LR DK 193 str. numatyta, kad už viršvalandinį darbą ir darbą naktį mokama ne mažiau kaip pusantro darbuotojo darbo užmokesčio, nurodyto Darbo kodekso 186 straipsnio 2 dalyje. Taigi pagal anksčiau minėtus apskaičiavimus gautas valandinis atlyginimas ir bus pagrindas LR DK 193 str. numatyto tarifo už naktinį darbą apskaičiavimui.