2012-03-01 14:17
Tininga
VDI komentaras:
DK 114 straipsnio 1 dalis leidžia darbuotojui susitarti, jeigu to nedraudžia įstatymai, kad jis toje pačioje darbovietėje eis tam tikras papildomas pareigas arba dirbs tam tikrą papildomą (sutartyje nesulygtą) darbą, t. y. dėl kitų, nei sulygta darbo sutartyje, funkcijų vykdymo. Paminėtina, kad darbuotojo pareigybei priskirtinos funkcijos gali būti konkretinamos darbdavio lokaliniuose teisės aktuose, pavyzdžiui, darbuotojo pareigybiniuose nuostatuose.
Paminėtina, kad papildomas darbas, pagal suformuotą teisminę praktiką, – tai kitų, skirtingų nei pagrindinės pareigos, darbo funkcijų atlikimas. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2002 m. vasario 13 d. civilinėje byloje Nr. 3K-3-290/2002 konstatavo, kad „kita darbo sutartis su darbuotoju sudaroma tuomet, kai konkreti darbdavio pageidaujama pavesti darbuotojui darbo funkcija (funkcijos) skiriasi nuo tų, dėl kurių šalys jau sulygo, sudarydamos pirmąją darbo sutartį.“ Teismas pažymėjo, kad traktavimas, jog su darbuotoju gali būti sudaroma antra darbo sutartis toje pačioje darbovietėje tomis pačioms darbo funkcijomis atlikti prieštarauja teisingumo ir protingumo kriterijams, o taip pat ir darbo sutarčių sudarymo tvarkai ir sąlygoms. Darbas pagal antrą darbo sutartį toje pačioje darbovietėje, jeigu jis tapatus darbui pagal pirmąją darbo sutartį, turi būti traktuojamas kaip viršvalandinis darbas. Vadovaujantis išdėstytomis nuostatomis bei teismine praktika darytina išvada, kad darbdavys, siekdamas sudaryti su darbuotoju papildomo darbo sutartį, turi įvertinti, ar papildoma sutartimi nustatytos funkcijos nėra tapačios pagrindine darbo sutartimi sulygtam darbui.
Tuo atveju, jei į darbuotojo pareigas pagal pareiginius nuostatus neįeina pavadavimo funkcija, tai dirbant papildomą darbą ar einant papildomas pareigas, susijusias su pagrindiniu darbu (pareigomis), naujos darbo sutarties sudaryti nebūtina. Dėl papildomo darbo (pareigų) gali būti sulygstama galiojančioje pagrindinio darbo sutartyje. Tačiau einant vienoje darbovietėje dvi visiškai nesusijusias pareigas ir viršijant DK 144 straipsnio 2 dalyje nustatytą aštuonių darbo valandų kasdieninę darbo laiko trukmę, gali būti sudaryta atskira (t. y. papildomo darbo) sutartis. Už šį papildomą darbą yra mokamas šalių sulygtas darbo užmokestis.
Taigi, tuo atveju, jei darbuotojo pareiginiuose nuostatuose yra įtvirtinta funkcija pavaduoti atostogaujantį / sergantį kolegą, tai toks pavadavimas nėra laikytinas papildomu darbu DK 114 straipsnio prasme, tačiau jis turėtų būti apmokamas DK 197 straipsnyje nustatyta tvarka, t. y. atsižvelgiant į padidėjusį mastą, už darbą turėtų būti mokama proporcingai daugiau. Konkretūs darbo apmokėjimo dydžiai nustatomi kolektyvinėse ar darbo sutartyse.