Linda6 rašė: Wolf, konsultacijose su VMI man buvo išaiškinta taip: kas neprieštarauja DK, yra leidžiami atskaitymai.Nors darbuotojas mokosi savo iniciatyva, DK 210 str..2 d.leidžia darbdaviui ir darbuotojui susitarti.
Parašiau paklausimą raštu , lauksiu atsakymo.
Žinoma, tokių nuostatų laikymasis taikomas(kažkur diskutavome) ir dėl išeitinių pašalpų mokėjimo, nors Pačiolio AMA sausio mėn numeryje rašo, kad tai neleidžiami atskaitymai, nors DK priešingai šiai nuomonei , įpareigoja sumokėti nustatyto dydžio išeitines pašalpas.
Busiu dėkingas jei informuosi apei individualiai suformuluota VMI nuomone.
DK 210 str. 2 dalis - numato pasirinkima, t.y. nesvarbu ar šis punktas yra ar nera - pasirinkimas lieka mokėti ar nemokėti pagal pasirinkima. Todėl tai nėra prievolė, kurie reikia neginčijamai vykdyti pagal įstatyma ir VMI tokį vykdymą laiko leidžiamais atskaitymais ir cituoja 17 str. benrasias nuostas.
Pats atostogu suteikimo faktas nereiškia kad atsirandačios papildomos išlaidos yra leidžiami atskaitymai. Pateike, bent vieną loginį sąryšį su pajamų uždirbimu ir ekonomine viekla - jei turi pasrinikimo mokėti ir nemokėti. (darbuotojas mokosi sau, pajamų tuo momentu neuždirba, mokslai nesusiję su jo darbinemis pajamomis, darbuotojas ateidamas įmonę žino kad darbadvys turi teisę nemokėti DU jo atostogų metu)
Darbuotojas su darbdaviu gali susitarti dėl daug ko - bet tai nereiškia kad viskas bus leidžiami atskaitymai.
AMA paaiškinimas - jei tikrai toks buvo - del išeitinių išmokų tikrai neteisingas - nes išmokas išmokėti privalu, be to tai tiesiogiai paaiškinta 17 str. komentare.