2011-02-28 15:12
mariska
Tęsiam šią istorija toliau.
Ar atsimenate, kad VDI reikalavau mokėti pagal 193 str. ir 194 str.? tai yra 3,5 karto?
Taigi VDI pakeitė savo nuomonę:
Ar pripažįstamas viršvalandžiais darbuotojo, dirbančio suminės darbo laiko paskaitos režimu, darbas poilsio dieną, ir kaip minimas darbas yra apmokamas?
DK 194 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad už darbą poilsio arba švenčių dieną, jeigu jis nenumatytas pagal grafiką, mokama ne mažiau kaip dvigubai arba darbuotojo pageidavimu kompensuojama suteikiant darbuotojui per mėnesį kitą poilsio dieną arba tą dieną pridedant prie kasmetinių atostogų.
Pažymėtina, kad darbas poilsio dieną priskiriamas viršvalandiniam darbui, tačiau šiuo atveju darbdavys, apmokėdamas už minimą darbą, turi vadovautis ne 193 straipsnio, o DK 194 straipsnio nuostata, ir apmokėti už šią dieną dvigubai. Tokią poziciją yra suformavęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2006 m. rugsėjo 6 d. nutartyje, priimtoje civilinėje byloje Nr. 3K-3-451 (Teismų praktika, 2007-03-20, Nr. 26). Teismas konstatavo, kad DK 194 straipsnis yra specialioji teisės norma, reglamentuojanti mokėjimą už darbą poilsio ir švenčių dienomis. Kai viršvalandinis darbas ir (arba) darbas naktį dirbamas švenčių ir (arba) poilsio dienomis, tai už tokį darbą mokama pagal DK 194 straipsnio nuostatas, o DK 193 straipsnis netaikytinas. Už darbą poilsio dieną pagal grafiką mokamas darbo sutartyje sulygtas užmokestis viengubu tarifu. Už darbą švenčių dieną pagal grafiką mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis, nurodytas DK 186 straipsnio 2 dalyje. Už darbą naktį pagal grafiką mokamas ne mažiau kaip pusantro darbuotojo darbo užmokesčio, nurodyto DK 186 straipsnio 2 dalyje.
Tuo atveju, jei darbuotojas, remiantis DK 194 straipsniu, pageidauja už darbą poilsio dieną, kad darbdavys suteiktų papildomą poilsio dieną suminės darbo laiko apskaitos laikotarpiu, tai minima diena nebus laikoma viršvalandiniu darbu, ir apmokama kaip darbo diena pagal grafiką.