Citata iš
www.solidarumas.lt/Virmante.htm
Klausimas:
Norėjau paklausti, kokie tai įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai, kurie nustato, kad tam tikros ligos atveju darbo vieta ir pareigos paliekamos ilgesnį laiką, negu 120 ar 140 dienų minimi Darbo Kodekso 133 straipsnyje. Ar užtenka gydytojų konsultacinės komisijos sprendimo pratęsti gydymosi laiką daugiau negu 120 dienų, ar vis tik darbdavys po 120 dienų gali priimti kitą darbuotoją, o sugrįžusį po ligos darbuotoją atleisti, geriausiu atveju, siūlyti jam kitą darbą ir t.t.
Atsakymas:
LR DK 133 straipsnio 2 dalyje įtvirtintas leidimas kitais norminiais teisės aktais nustatyti, kad tam tikros ligos atveju darbo vieta ir pareigos paliekamos ilgesnį laiką nei 120 ar 140 dienų, tačiau tokių specialių teisės aktų, nurodančių tokių ligų sąrašą, nėra priimta.
Vienintelis teisės aktas, liečiantis laikino nedarbingumo termino pratęsimą yra LR sveikatos apsaugos ministro ir LR socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymas „Dėl Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklių, šių pažymėjimų blankų, taip pat sunkių ligų, kuriomis sergantiems vaikams iki 16 metų stacionare ar medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje slaugyti išduodamas pažymėjimas ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, sąrašo bei ligų ir būklių, dėl kurių suteikiamos papildomos 14 kalendorinių dienų nėštumo ir gimdymo atostogos, sąrašo patvirtinimo“ (Valstybės žinios, 2005, Nr. 83-3078).
Tačiau šis įsakymas išskiria vienintelę ligą, t.y. tuberkuliozę, kada laikino nedarbingumo terminas gali būti pratęsiamas daugiau nei 120 ar 140 dienų (žr. įsakymo 41 p.). Kitu atveju reikia vadovautis Darbo kodekso 133 straipsniu ir darbo vietos ir pareigų išsaugojimas priklauso nuo darbdavio valios.