2007-11-02 13:22
melodija
2011-09-11 05-36
Atsakymai į klausymus
Mūsų name yra įsikūrusi bendrija, bet aš nesu jos narys. Ar privalau mokėti bendrijos nustatytą administravimo mokestį?
Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai, nepriklausomai nuo to, yra ar ne jie bendrijos nariai, privalo mokėti visus su namo priežūra ir išlaikymu susijusias išlaidas, tame tarpe ir administravimo mokestį. Įmokų dydis nustatomas proporcingai patalpų savininko daliai bendrojoje dalinėje nuosavybėje (tai savininko turimas butas ar kitos patalpos, pvz, parduotuvė, vaistinė, kirpykla ir t.t.)
Ar būtina nustatyti ir rinkti kaupiamąsias įmokas, jei namas dar visai naujas?
Kaupiamųjų įmokų dydžius, jų mokėjimo sąlygas ir tvarką nustato bendrijos narių susirinkimas. Civiliniame kodekse ši prievolė yra numatyta.
Ar teisėta, kad valdyba be bendrijos narių žinios padidino samdomiems darbuotojams, tuo pačiu ir pirmininkui, atlyginimus?
Vienas iš bendrijos įstatų punktų nusako bendrijos narių susirinkimo teises: "bendrijos narių susirinkimas nustato bendrijos ūkinės veiklos organizavimo ir valdymo tvarką ir su tuo susijusius įgaliojimus pirmininkui, taip pat jo darbo apmokėjimo sąlygas, samdomų darbuotojų skaičių ir jų darbo apmokėjimo tvarką." Norint atsakyti į Jūsų klausimą, reikia bendrijos įstatuose pažiūrėti, kam yra deleguota atlyginimo samdomiems darbuotojams nustatymo funkcija - bendrijos narių susirinkimui, įgaliotinių susirinkimui, valdybai ar pirmininkui.
Ar pirmo aukšto butų ir kitų patalpų savininkai privalo mokėti už prakiurusio stogo remontą?
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus kiekvienam būsto savininkui priklauso ne tik nuosavas butas; jam bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso ir bendrojo naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė ir kitokia įranga. Visoms šioms pastato konstrukcijoms, tame tarpe ir stogui, bei įrengimams reikalinga nuolatinė priežiūrą, laiku ir tinkamai atliekami reikiami remonto darbai, už kuriuos privalo apmokėti visi namo butų ir kitų patalpų savininkai, o ne, kaip dažnai galvojama, savininkai, turintys privačią nuosavybę paskutiniame aukšte.
Kokia mokesčių skaičiavimo tvarka bendrijose bendrajai dalinei nuosavybei išlaikyti?
Pagal Civilinio kodekso 4.82 straipsnio 3 dalį butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti. Sistemiškai vertinant Civilinio kodekso nuostatas, reglamentuojančias bendrąją dalinę nuosavybę, manytume, kad sąvoka "išlaidos namui išlaikyti" apima išlaidas, reikalingas butų ir kitų patalpų savininkams priklausančiai bendrajai dalinei nuosavybei išlaikyti. Šio straipsnio 5 dalyje įtvirtinta nuostata, jog buto ir kitų patalpų savininkui priklausanti bendrosios dalinės nuosavybės dalis yra lygi jam nuosavybės teise priklausančių patalpų naudingojo ploto ir gyvenamojo namo naudingojo ploto santykiui.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytume, jog visi butų ir kitų patalpų savininkai išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus kaupti lėšas, kurios yra skiriamos namui atnaujinti privalo apmokėti proporcingai jiems nuosavybės teise priklausančių patalpų daliai.
Norėtume pažymėti, kad, mūsų nuomone, visiems daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkams nusprendus, Bendrija galėtų priimti kitokią mokesčių skaičiavimo tvarką.
Ar pirkėjas turėtų reikalauti iš pardavėjo pristatyti notarui, kuris tvirtins buto pirkimo-pardavimo ar kitokio perleidimo sandorį, įrodymus, jog pardavėjas atsiskaitė su bendrija pagal savo prievoles?
Atkreiptinas dėmesys, jog Daugiabučių namų savininkų bendrijos įstatyme nustatyta, kad bendrijos narys, parduodamas, dovanodamas ar kitaip perleisdamas nuosavybes teise jam priklausančias patalpas, privalo atsiskaityti su bendrija pagal savo prievoles. Lietuvos Aukščiausiasis teismas konstatuoja, jog atsakomybė iškyla ne tik atsiskaitymo su bendrija neįvykdžiusiam pardavėjui, bet ir sandorį tvirtinusiam notarui. Tam, kad išvengti nepageidaujamų pasekmių, siūlytume pirkėjui reikalauti iš pardavėjo pristatyti įrodymus, jog šis neturi įsiskolinimų bendrijai.