Simona_ rašė:
Laba diena,
Turiu tokią situaciją: akcininkai nori pagražinti balansą, perkainoję turtą. Turto vertintojai pervertino, pagal įstatymus - viskas tvarkoj. Savo apskaitoje atlieku perkainojimo operacijas vertinimo datai. Tuomet jie nori iš perkainojimo rezervo didinti įstatinį kapitalą. Daro susirinkimą, pildo protokolą ir toliau visi kiti dokumentai - procedūra nemenka. Bet atsiverčiu 24VAS ir ten randu, kad dėl perkainojimo atsiranda apmokestinamieji laikinieji skirtumai, todėl turiu apskaičiuoti atidėtąjį pelno mokestį - bent jau taip aš suprantu iš šito VAS. Pasimečiau...atsiverčiu pelno mokesčio įstatymą, o ten parašyta, kad turto perkainojimas - neapmokestinamosios pajamos (12str.7d.); dėl šito sakinio dar konsultavausi vmi, jie užtikrino, kad tikrai tokios pajamos yra neapmokestinamos. Gal kas susidūrėte su panašia sutuacija? Kaip vis dėlto reikia elgtis, skaičiuoti tą pelno mokestį, ar ne? Jei reikia, tuomet, kokios būtų korespondencijos ir kaip galų gale reikės atvaizduoti nusidėvėjimą? Labai lauksiu komentarų.
Jei akcininkai iš karto (tais pačiais finansiniais metais) nenaikintų perkainojimo rezervo, viską galėtumėte daryti, kaip nurodo 24 VAS metodinės rekomendacijos (35 punktas). Tačiau rezervas naikinamas, pripažįstant neapmokestinamąsias pajamas. Todėl matau 2 variantus. Pirmas toks "ūkiškas", neregistruojant laikinųjų skirtumų ir atidėto pelno mokesčio įsipareigojimų.
1)variantas. Perkainavus turtą:
D 1 kl Perkainota IT dalis
K 3 kl Perkainojimo rezervas.
Tada didinamas ĮK:
D 321 Perkainojimo rezervas
K 301 Įstatinis kapitalas.
Toliau belieka skaičiuoti nusidėvėjimą atskirai neperkainotos ir perkainotos dalių, ir perkainotos dalies nusidėvėjimą priskirti neleidžiamiems atskaitymams.
2) variantas - registruojant atidėtojo pelno mokesčio įsipareigojimą.
Šiuo atveju turto padidėjimą jį perkainavus ne visą sumą perkeliame į perkainojimo rezervą, o suskirstome į dvi dalis, kaip ir nurodyta MR: apskaičiuojame, per kiek metų ta dalis turi nusidėvėti, taikome atitinkamą pelno mokesčio tarifą, ir paskaičiuojame atidėtąjį įsipareigojimą. Tą dalį, atitinkančią "sutaupytą" pelno mokestį, registruojame jį sąskaitoje 4051, o perkainojimo rezervą registruojame sumažinta ta suma.
Jei akcininkai sutiks su tokiu variantu, tada žiūrėsime tolesnes apskaitos procedūras. Tačiau tokiu atveju, kai rezervas iš karto panaudojamas, tikslus VAS laikymasis tampa gana keblus ir apskaita tikrai nedaug skiriasi nuo pirmojo varianto.
Gal kas (
Dalia29) pasiūlys kažką geriau ar tiksliau. Ji tokius rebusus mėgsta.