kaip apskaičiuojamas vidutinis sąlyginis darbyotojų skaičius aprašyta prie DA-03 (metinės) pildymo paaškinime
www.std.lt/uploads/StFormos/Darbo/DA_03paa.doc
Darbuotojai, dirbę ne visą mėnesį ir ne visą darbo dieną arba savaitę į darbuotojus, dirbusius visą mėnesį visą darbo dieną, perskaičiuojami dvejopai, atsižvelgiant į tai, kokia darbo laiko apskaita taikoma įmonėje (normali ar suminė).
1. Normali darbo laiko apskaita – tai įstatymų nustatyta darbo laiko trukmė per savaitę, kuri, remiantis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 40 straipsniu, negali būti ilgesnė kaip 40 valandų per savaitę (7 dienų laikotarpį).
Įmonėse, kuriose taikoma normali darbo laiko apskaita, ne visą mėnesį ir ne visą darbo dieną arba savaitę dirbę darbuotojai į dirbusius visą mėnesį visą darbo dieną perskaičiuojami tokiu būdu:
• sumuojamos tokių darbuotojų apmokėtos darbo valandos per mėnesį;
• gauta suma dalijama iš įmonėje nustatytos darbo dienos trukmės ir gaunamas sąlyginis žmonių darbo dienų skaičius;
• gautas sąlyginis žmonių darbo dienų skaičius dalijamas iš įmonėje nustatyto ataskaitinio mėnesio darbo dienų skaičiaus.
2. Įmonėse, kuriose taikoma suminė darbo laiko apskaita, perskaičiuojama tokiu būdu:
• susumuojamos darbuotojų, dirbusių ne visą mėnesį ir ne visą darbo dieną ar savaitę, apmokėtos valandos per mėnesį;
• gauta suma dalijama iš įmonėje nustatytos mėnesio darbo laiko normos.
Biudžetinėse įstaigose ir organizacijose, kuriose taikoma įstatymo nustatyta 40 valandų darbo savaitė, ne visą darbo dieną arba savaitę dirbantys darbuotojai, išdirbę visą mėnesį, perskaičiuojami į dirbančius visą mėnesį visą darbo dieną, atsižvelgiant į tai, kokią etato dalį jie dirba. Darbuotojai, dirbantys 0,25, 0,50 ar 0,75 etatu ir ataskaitinį mėnesį dirbę visą mėnesį, perskaičiuojami į dirbančius visą mėnesį visą darbo dieną paprastu būdu, tai yra sudedant etatų dalis.