2007-10-01 15:47
Tininga
2011-09-11 05-33
Dėl info teisininkų komentaras:
Nėščios darbuotojos atleidimas iš darbo
Darbuotoja buvo prįimta į darbą septynių mėnesių laikotarpiui. Kai jau ruošėmės ją atleisti iš darbo dėl pasibaigusio sutarties termino, ji administracijai pateikė medicininę pažymą apie nėštumą. Ar galima nutraukti darbo sutartį jos terminui pasibaigus, jeigu darbuotoja tuo metu yra nėščia, ir jeigu jos tuo metu neatleisime iš darbo, ar ši terminuota darbo sutartis netaps neterminuota?
Darbo kodekso (DK) 126 straipsnis numato, kad suėjus darbo sutarties terminui, darbdavys, taip pat ir darbuotojas turi teisę nutraukti tokią sutartį. Jeigu nė viena iš šalių darbo sutarties nenutraukia, laikoma, kad sutartis tapo neterminuota. Bet negalima užmiršti, kad kodekse yra ir kita nuostata. DK 132 str. 1 dalyje yra nustatyta, jog darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus DK 136 str. 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus. Šių dviejų teisės normų sugretinimas kelia abejonių dėl galimybės atleisti iš darbo nėščią darbuotoją pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai. Valstybinės institucijos, kurioms yra pavesta aiškinti darbo įstatymų taikymą, neturi vienos nuomonės šiuo klausimu.
Manome, kad minėtu atveju su nėščia darbuotoja terminuota darbo sutartis negali būti nutraukta pagal DK 126 straipsnį. Bet terminui suėjus ir darbuotojos dėl šios priežasties neatleidus iš darbo, kad ši sutartis netaptų neterminuota, paskutinę sutarties galiojimo dieną rekomenduotina pradėti šios sutarties nutraukimo procedūrą, bet ir neatleidžiant nėščios darbuotojos iš darbo. Tikslinga prįimti įsakymą, kad darbdavys įspėja darbuotoją, jog pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai, jis nesiruošia palikti darbuotojos darbe, o todėl pradedama šios sutarties nutraukimo procedūra ir darbuotoja bus atleista iš darbo, kai išnyks aplinkybės, draudžiančios su ja nutraukti darbo sutartį. Su šiuo įsakymu supažindinama nėščia darbuotoja, kuri lieka toliau dirbti iki nėštumo ir gimdymo atostogų, po to gali trukti vaiko iki trejų metų priežiūros atostogos. Per šias atostogas darbdavys nemoka darbo užmokesčio darbuotojai (atskirais atvejais ji gali gauti socialinę pašalpą), o po jų su šia darbuotoja darbo sutartis gali būti nutraukta DK 126 straipsnio pagrindu.
Panašią poziciją yra išsakęs Aukščiausiasis Teismas, nagrinėdamas kasacine tvarką grąžinimo į darbą bylas, kuriose nurodė, kad darbdavys, pavyzdžiui, dėl darbuotojo atostogų gali nukelti jo atleidimo pagal terminuotą darbo sutartį datą ir dėl tos priežasties ši sutartis netampa neterminuota darbo sutartimi.