2008-02-27 08:46
Girele
Gyvenimiška situacija:
Už lango dabar dvidešimt pirmas amžius, jau bet kuris kaimo žmogelis turi supratimą apie elektronines erdves ir virtualų pasaulį. Aną dieną mano tėvukas grįžo iš miesto daktarų ir sako:
„Girdi, sūnau, daktarai nustatė, kad sveikata mano jau labai nekokia, davė tokią pažymą ir liepė nueiti į Socialinį skyrių savivaldybėje, ten pinigėlių prie pensijos pridės. Tik sakė, kad dar reikės daugybės visokių dokumentų“.
„Gerai“, sakau, „tėvuk, važiuosiu miestan ir pasiklausiu savivaldybėje, ko ten reikės“.
„A, ne“, juokiasi tėvukas, - „man kaimynų bobutė sakė, kad reikia pas Internetą paklausti. Jis viską žino“.
„Ale dar gerą galvą turi tėvukas“, pagalvojau, įsijungiau kompiuterį, paklausiau dėdės Interneto - viską sužinojau!
Kitą rytą susiruošiau kelionėn. Internetas sakė, kad valdininkai dirba nuo aštuonių, todėl į rajono savivaldybę ramiai nuėjau devintą valandą.
Ant man reikalingo kabineto durų pastebėjau priklijuotą pašto ženklo dydžio lapeliuką, kuriame ranka parašyta kreiptis į gretimą kabinetą. Ten ir užsukau. Paaiškinau, kad noriu sutvarkyti dokumentus dėl senyvo žmogaus priežiūros kompensavimo. Malonios išvaizdos moteriškės neramiai susižvalgė ir liepė laukti prie ankstesnio kabineto durų. Ką gi, laukiu. Laukiu jau pusę valandos. Dėdė Internetas apie tokias situacijas nieko nerašė... Užsuku pas malonias moteriškes paklausti, kiek man dar reikės laukti. Jos vėl labai maloniai paaiškina, kad nežino, nes man reikalinga valdininkė išėjusi tvarkyti reikalų... Keista, Internete apie asmeninių reikalų tvarkymą darbo metu irgi nieko nebuvo parašyta... Pagalvojęs nusprendžiau pasivaikščioti po miestą, nes ir oras neblogas pasitaikė...
Grįžau į savivaldybę – jau buvo pusę vienuolikos.
Priėjus prie man reikalingo kabineto, viduje išgirdau šurmulį. „Valio“, pagalvojau, „pas valstybės tarnautojus prasidėjo darbo diena“. Prie durų sėdėjo trejetas moteriškių. Kažko laukė. Paklausiau, ar ne į šitą kabinetą. Nei viena neatsakė, tik nužvelgė mane kažkaip keistai graudžiai...
Tuomet – pasibeldžiu į duris, ir ilgai nelaukęs jas paveriu.
Tai, ką pamačiau, mane sužavėjo – kabinetas pilnas gražiai apsirengusių moterų, ant stalo garuoja koks pustuzinis kavos puodelių, o aromatas – neišpasakytas, net seilė nutyso... Tik keista, Internetas rašė, kad pietūs šioje įstaigoje pasideda lygiai dvyliktą...
Kol už durų bandžiau nuslopinti staiga kilusį alkio jausmą, iš vidaus išpuolė įspūdinga ponia:
„KO?!”, - žvygtelėjo, net koridoriaus gale aidas atsirito.
Po sekundėlės suvokiau, kad ji čia kreipiasi į mane (o Internetas rašė, kad valstybės tarnautojai patys kultūringiausi visoje Lietuvoje, net savo Etikos įstatymą turi...).
„Tai - aš čia su tėvuko dokumentais, dėl priežiūros išlaidų kompensacijos...“ pradedu aiškinti...
„Tegul pats ateina! Su pasu...“, ir ilgesingai žiūri į praviras kabineto duris.
„Bet aš sūnus, ar negalėčiau....“, bandau tęsti besibaigiantį pokalbį (nes Internete rašė, kad giminaičiai turi teisę užpildyti prašymą).
„Įgaliojimą turit?“, nukirto dama.
„Ne, bet...“
„Vežkitės notarą, kad parašytų!“, ir jau taikosi smukti pas kiek pritilusias koleges kabinete.
Aš dar spėjau pagriebti už švarkelio skverno: „Tai pasakykite, kas mano tėvukui priklauso?“
„Priežiūra priklauso“, atrėžia elegantiškoji ponia.
Na, aš tai ir be Interneto žinau – ir ūkį tėvuko prižiūrėti reikia, ir jį patį – valgyti nupirkti, padaryti, paduoti, padėti apsirengti, apskalbti...
„Na, o pinigėlių kiek priklauso?“-dabar jau provokuodamas nepaleidžiu poniutės švarko. O toji kad dėbtelėjo, nužvelgė paniekinančiai mano šįryt neskustą barzdą ir gatvėje mašinų aptaškytas kelnes:
„JUMS – niekas nepriklauso. Aš neturiu teisės komentuoti svetimų pinigų!“, ir ryžtingai ištraukusi savo rūbą iš mano suakmenėjusios saujos įplaukė į kolegių būrį.
„Taip“, pagalvojau, „neteisus Internetas, nes parašė kompensacijos dydį – pusę bazinės pensijos. Bet negi jį kas į teismą paduos už Valstybės paslapčių išdavimą...“
Taip ir išeinu iš savivaldybės, lydimas koridoriuje užuojautos pilnų žvilgsnių.
Pasakysiu tėvukui, kad reiks pačiam važiuoti pas išdidžiąją ponią, o kaimynų bobutę teks nuliūdinti – dėdė Internetas irgi klysta...