2004-02-21 15:14
Modestas
Nemokamos atostogos
Jos aptariamos Darbo kodekso 184 straipsnyje. Darbo kodeksas pateikia išsamų sąrašą atvejų, kai kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos darbuotojo reikalavimu, t. y. šiais atvejais darbuotojo valia dėl nemokamų atostogų suteikimo įmonės administracijai yra privaloma:
darbuotojams, auginantiems vaiką iki keturiolikos metų – iki keturiolikos kalendorinių dienų;
darbuotojams, auginantiems vaiką invalidą iki šešiolikos metų – iki trisdešimties kalendorinių dienų;
moters nėštumo ir gimdymo atostogų metu bei vaiko priežiūros, kol jam sueis treji metai, atostogų metu tėvui jo pageidavimu (motinai – tėvo atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, metu). Pabrėžtina, kad šių atostogų bendra trukmė negali viršyti trijų mėnesių;
invalidui – iki trisdešimties kalendorinių dienų per metus;
darbuotojui, vienam slaugančiam invalidą, kuriam invalidumą nustatančios komisijos sprendimu nustatytas nuolatinės slaugos būtinumas, – iki 30 kalendorinių dienų per metus šalių suderintu laiku;
darbuotojui, slaugančiam sergantį šeimos narį – tokiam laikui, kurį rekomenduoja gydymo įstaiga;
santuokai sudaryti – ne mažiau kaip trys kalendorinės dienos;
mirusio šeimos nario laidotuvėms – ne mažiau kaip trys kalendorinės dienos.
Pateikęs šį sąrašą, kada nemokamos atostogos suteikiamos darbuotojo reikalavimu, Darbo kodeksas nurodo, kad nemokamos atostogos dėl kitų priežasčių suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka. Dėl šio teiginio kyla klausimas, ar gali būti suteikiamos nemokamos atostogos darbuotojui kitais atvejais (ir kokiais), jei įmonėje nėra sudaryta kolektyvinė sutartis. Paminėtina, kad šis klausimas aktualus daugeliui įmonių, nes didžiojoje dalyje Lietuvos įmonių kolektyvinės sutartys kol kas nėra sudarytos.
Atsakant į šį klausimą, manytina, kad jei darbdavys sutinka darbuotojui suteikti jo prašomos trukmės nemokamas atostogas, jis gali jas suteikti. Kaip minėjome, Darbo kodeksas pateikia detalų sąrašą atvejų, kai atostogos turi būti suteikiamos (t. y. nurodomi atvejai, kai darbuotojo prašymas suteikti kasmetines atostogas įmonės administracijai yra privalomas). Tačiau tai nereiškia, kad nemokamos atostogos negali būti suteikiamos dėl kitų priežasčių. Jei darbdavys sutinka darbuotojui suteikti nemokamas atostogas dėl kitų aplinkybių, jis gali tai padaryti. Darbo santykių subjektams neatimama galimybė gera valia sutarti dėl nemokamų atostogų suteikimo.