2011-04-08 13:23
Sandra_v
2011-09-11 07-18
Jei nėra direktoriaus pavaduotojo pareigybės, galimi tokie variantai:
1) Pirmasis būdas - bendrovės vadovas paskiria pavaduojantį darbuotoją. Pavadavimo tvarką bendrovėje gali numatyti esami bendrovės vidaus dokumentai, o jeigu nenumato, galima tokius pakeitimus parengti ryšium su direktoriaus atostogomis. Pavadavimas taip pat gali būti įforminamas direktoriaus įsakymu dėl direktoriaus pavadavimo jo atostogų laikotarpiu, su kuriuo siūlytume pasirašytinai supažindinti direktorių pavaduojantį asmenį. Taip pat siūlytume pasirašytinai supažindinti ir su vadovo pareiginiais nuostatais (ar kitais dokumentais, kuriuose apibrėžiamos vadovo pareigos). Su direktorių pavaduojančiu darbuotoju darbo sutartis neprivalo būti keičiama, ypač jeigu jo pareiginės instrukcijos (ar kiti dokumentai, įskaitant darbo sutartį) tarp kitų pareigų numato ir pareigą pavaduoti kitus darbuotojus (direktorių) jų atostogų laikotarpiu. Gana paplitusi praktika pavadavimo laikotarpiu pakelti darbuotojui darbo užmokestį (tada reikalingas ir darbo sutarties pakeitimas) ar išmokėti priedus, tačiau ne visada tai privaloma, dažnai tai - darbuotojo ir darbdavio susitarimo dalykas. Taip pat bus būtina pakeisti darbo sutartį, jeigu padidėja darbų mastas (DK 197 str.) ar kitais atvejais.
2) Antrasis būdas - paskiriamas darbuotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas. Praktikoje dažnai asmenį, laikinai einantį direktoriaus pareigas ilgesniu laikotarpiu, paskiria akcininkų susirinkimas (akcininkas savo sprendimu). Darbuotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas, taip pat paskiriamas įsakymu dėl atostogų suteikimo ir laikinai einančio direktoriaus pareigas paskyrimo. Ši situacija yra gana panaši su pirmąja, todėl galioja tos pačios jau aptartos nuostatos dėl supažindinimo pasirašytinai, darbo sutarties pakeitimų.
Abiem šiais atvejais esamas direktorius neatleidžiamas ir naujas nepriimamas, pranešti apie vadovo pasikeitimą valstybinėms institucijoms nereikia. Rekomenduojame direktoriui išduoti paprastos rašytinės formos įgaliojimą ar prokūrą jį pakeičiančiam direktoriui (įgaliojimas ar prokūra bus reikalingi bendraujant su valstybinėmis institucijomis bei trečiaisiais asmenimis). Įgaliojimas sudaromas ir vykdomas remiantis Civilinio kodekso 2.132-2.151 str., o prokūra – 2.176- 2.185 str.
3) Minėti du atvejai yra plačiai paplitę ir dažnai taikomi. Tačiau praktikoje pasitaiko ir kitokių sprendimų. Pavyzdžiui, kai bendrovės akcininkas priima sprendimą dėl terminuotos darbo sutarties su kitu direktoriumi sudarymo (faktiškai tai yra naujo direktoriaus paskyrimas). Su juo sudaroma terminuota darbo sutartis iki dabartinio direktoriaus sugrįžimo iš vaiko priežiūros atostogų ir pan. Taip pat galima perkelti esamą direktorių į kitas pareigas, ir tose pareigose išleisti vaiko priežiūros atostogų, bei paskirti naują direktorių. Apie vadovo pasikeitimą privaloma pranešti VĮ Registrų centrui. Naujasis direktorius paskiriamas akcininko sprendimu, įforminama darbo sutartis. Jeigu neketinate nutraukti ankstesnės šio darbuotojo darbo sutarties, patikrinkite, ar šios sutartys gali egzistuoti kartu, tai yra, ar visas darbo laikas neprieštaraus Darbo kodekso 144 str. numatytiems reikalavimams. Jeigu reikia, padarykite tokioje sutartyje pakeitimų (galima nustatyti, jog dirbs po pusę etato abiejose pareigose ar kt.). Visgi, teisine prasme šie sprendimai tam tikrais atvejais gali sukelti problemų ir gali ne visada pasiteisinti.