Nežinau ar jums bus naudinga, bet paskaityti galite....
JEI VYKSTATE Į KOMANDIRUOTĘ
Praėjusiais metais “AAM aktualijų” Nr. 38 straipsnyje “Kaip nepasiklysti dokumentų rekvizitų labirintuose” rašėme apie keblumus, kuriuos patiria į komandiruotes visuomeniniu transportu vykstantys įmonių ir įstaigų darbuotojai. Valstybinė mokesčių inspekcija reikalavo, jog, norint komandiruotės išlaidas pripažinti sąnaudomis, mažinančiomis apmokestinamąjį pelną, reikia, jog kasos aparatų išduotų kvitų antroje pusėje būtų įrašytas bilietą pirkusios įmonės pavadinimas ir kodas, asmens, pardavusio bilietą, pareigos, vardas, pavardė, parašas arba spaudas.
Šių metų pradžioje Vyriausybei priėmus nutarimą Nr. 99 “Dėl Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarkos patvirtinimo”, pasikeitė kai kurios nuostatos dėl komandiruočių. Redakcija gavo kelis buhalterių klausimus, prašančius padėti susigaudyti norminių dokumentų komandiruočių Lietuvoje apmokėjimo klausimais labirintuose. Atsakydami į buhalterių prašymą, parengėme šį straipsnį.
Kas pasikeitė komandiruočių reglamentavime?
Vyriausybė 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 99 nustatė Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarką, kuri taikoma 2003 m. prasidedančiam ir vėlesniems mokestiniams laikotarpiams. Skaičiuojant 2002 m. apmokestinamąjį pelną, reikia vadovautis Vyriausybės 1996 m. sausio 23 d. nutarimu Nr. 120 “Dėl tarnybinių komandiruočių Lietuvos Respublikos teritorijoje”.
Naujasis nutarimas nustatė, kad jo nuostatos taikomos ne tik darbuotojams, bet ir individualios įmonės savininkams bei ūkinės bendrijos tikriesiems nariams.
Iš pajamų atskaitomomis komandiruočių sąnaudomis dabar pripažįstamos kelionės visų rūšių transporto priemonėmis išlaidos. Anksčiau išimtis buvo daroma taksi. Dabar ir važiavimas taksi pripažįstamas transporto sąnaudomis. Labai aiškiai išdėstytos nuostatos dėl vieneto ar jo darbuotojo transporto, taip pat išnuomoto ar pagal panaudos sutartį perduoto transporto komandiruotėje sunaudotų degalų išlaidų pripažinimo sąnaudomis. Degalų sunaudojimo normos nustatomos pagal vieneto patvirtintas degalų sunaudojimo normas, pagal atitinkamo automobilio gamintojo nurodytus techninius duomenis.
Vykstant į konferenciją, simpoziumą ar kitą renginį apmokamos ir sąnaudomis pripažįstamos bilieto į renginį pirkimo išlaidos, registravimosi renginyje mokestis. Kai į šią kainą įskaičiuotas ir maitinimas, tada leidžiama į sąnaudas atskaityti 50 proc. turėtų išlaidų.
Anksčiau, vykstant į renginius, kai komandiruotų darbuotojų išlaikymą padengdavo renginių organizatoriai, vadovo leidimu buvo galima mokėti 30 proc. nustatytos dienpinigių normos.
Į sąnaudas taip pat galima skaičiuoti dienpinigių, gyvenamojo ploto nuomos, ryšių išlaidas.
Dienpinigių norma - 25 proc. MGL, o vykstant į komandiruotę vienai dienai – 12,5 proc. MGL. Taigi vykstantiems į komandiruotę Lietuvoje kelioms dienoms atskaitoma 31,25 Lt dienpinigių, o vienai dienai – 15,62 Lt. Anksčiau buvo galima mokėti ir į sąnaudas atskaityti 0 proc. MGL (12,5 Lt).
Už vienos dienos komandiruotę nebuvo mokami dienpinigiai. Didesnės sumos negali būti atskaitomos iš pajamų.
Jeigu komandiruojamam vieneto darbuotojui, individualios įmonės savininkui ar ūkinės bendrijos tikrajam nariui dienpinigius skiria kitas vienetas, tai komandiruojamo asmens vienetas gali iš pajamų atskaityti tik skirtumą tarp dienpinigių sumos.
Gyvenamojo ploto nuomos išlaidos atskaitomos visos, nes minėtas nutarimas nenurodo jokio kito dokumento.
Labai svarbu visiems buhalteriams atkreipti dėmesį į Vyriausybės 2003 m. sausio 29 d. nutarimą Nr. 135, kuris nustatė, jog vykstantiems į komandiruotes Lietuvos Respublikos teritorijoje paliekamas ne vidutinis, o tik darbo užmokestis.
Kokiais dokumentais įforminama komandiruotė ir joje patirtos išlaidos
Siuntimas į komandiruotę įforminamas vieneto administracijos vadovo ar jo įgalioto asmens įsakymu arba individualios įmonės savininko įsakymu. Išlaidas pripažinti sąnaudomis galima tiek pagal dokumentus, išrašytus vieneto, tiek komandiruojamo asmens vardu. Dokumentai turi atitikti Pelno mokesčio įstatymo 11 straipsnio 4, 5 ir 6 dalių reikalavimus.
Valstybinės mokesčių inspekcijos parengtas Pelno mokesčio įstatymo 2002 m. gruodžio 13 d. komentaras Nr. 08-2-02–11267 neatitinka šios dienos realijų, nes pasikeitė kai kurios išlaidų pripažinimo sąnaudomis nuostatos pagal minėtą Vyriausybės nutarimą Nr. 99.
Seimas 2002 m. gruodžio 5 d. pakeitė Pelno mokesčio įstatymo 11 straipsnį.
VMI, atsižvelgdama į naujas įstatymo nuostatas, 2003 m. vasario 7 d. raštu Nr. (08-2-02)-R-1259 papildė Pelno mokesčio įstatymo 21 straipsnio komentarą. Kai kurios šio komentaro nuostatos palengvina komandiruočių sąnaudų pripažinimo tvarką, mažina nereikalingo popierizmo ir dokumentų rekvizitų skaičių.
VMI parengtame komentare, kurio nuostatos suderintos su Finansų ministerija, teigiama, jog komandiruotės metu patirtos išlaidos gali būti pripažįstamos sąnaudomis pagal kasos aparatų kvitus ir teisės aktų reikalavimus atitinkančius keleivinio transporto bilietus. Juose nereikia nurodyti pirkėjo (kliento) pavadinimo ir įmonės kodo arba fizinio asmens vardo, pavardės ir asmens kodo.
Vyriausybės 1996 m. sausio 23 d. nutarime Nr. 120 “Dėl tarnybinių komandiruočių Lietuvos Respublikos teritorijoje” yra nustatyta, kokiais atvejais galima atlyginti išlaidas, nepateikus pateisinamų dokumentų. Kadangi šiuo metu nėra patvirtintų važiavimo paprastu autobusu arba traukinio bendrajame vagone tarifinių įkainių, tai kelionės išlaidos, kai nepateikiami bilietai, pripažįstamos pagal pigiausią to maršruto autobuso arba traukinio bendrajame vagone tarifą.
Komentare akcentuojama, jog nėra pagrindo reikalauti kelionės ir nakvynės išlaidas pagrindžiančių juridinę galią turinčių dokumentų.
Kompensuojamų išmokų mokėjimo tvarka
Vyriausybė, vadovaudamasi Darbo kodekso 216 straipsniu, 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 116 “Dėl kompensuojamų išmokų dydžio ir mokėjimo tvarkos patvirtinimo” patvirtino darbuotojų, kurių darbas susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio ir dėl to susidaro padidėjusios išlaidos, jų kompensavimo tvarką ir dydžius. Nustatyta, jog už vieną dieną negalima kompensuoti daugiau negu nustatyta komandiruočių Lietuvos Respublikoje dienpinigių norma. Šios išmokos mokamos kartu su darbo užmokesčiu. Konkretus padidėjusių išlaidų kompensuojamasis dydis nustatomas kolektyvinėje arba darbo sutartyje ir mokamas iš darbo užmokesčiui skiriamų lėšų. Jos neįskaitomos į vidutinį darbo užmokestį, nuo jų neskaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Už kelionėje, lauko sąlygomis atliekamą darbą, kai darbas yra kilnojamojo pobūdžio, išlaidos kompensuojamos tik tuo atveju, kai nemokamos komandiruotės išlaidos.
Romas Dikčius
Paskelbta “AAM aktualijos”, 2003-04-28, Nr. 16 (256)
Tik tomukai nepyk.....
Kažin o kodėl tik VMI puslapis man nerodo viso pilno adreso, t.y.
www.vmi.lt.
Aš norėčiau kad rodytų pilną adresą.