Rainis rašė: Ir kodėl ES tiekėjas būtinai turėtų į savo parduodamų prekių kainą įkalkuliuoti žaliavų PVM? Visai jam to nereikia, juk išveždamas prekes į kitą ES šalį ir taikydamas tokiai prekybai nulinį PVM, jis kaip tik turi teisę susigrąžinti savo pirkimo PVM.
Kaip tik dėl šitos vietos ir trūksta man supratimo.
Toks VMI pavyzdys:
[quote:b9ce5f08d3]Reklamos agentūra sudarė sutartį su Lenkijos baldų fabriku (įsikūrusiu Lenkijoje) dėl šio fabriko gaminamų baldų reklamos Lietuvoje. Kadangi kitos šalies juridiniam asmeniui suteiktos reklamos paslaugos nėra PVM objektas Lietuvoje, todėl už minėtas paslaugas reklamos agentūra Lenkijos fabrikui išrašytoje PVM sąskaitoje faktūroje nurodė 25000 Lt reklamos paslaugų vertę (PVM neišskyrė, nes šios paslaugos nėra PVM objektas Lietuvoje). Šių reklamos paslaugų apmokestinamoji vertė 25000 Lt turi būti įrašoma į PVM deklaracijos FR0600 formos 21 laukelį. Šioms reklamos paslaugoms atlikti reklamos agentūra iš kitų PVM mokėtojų įsigijo įvairių prekių ir paslaugų už 5000 Lt, kurių pardavimo PVM – 950 Lt PVM, iš viso už 5950 Lt. Kadangi reklamos agentūros šalies viduje teikiamos reklamos paslaugos yra PVM apmokestinamos, todėl ji turi teisę į PVM atskaitą įtraukti ir pirkimo PVM, tenkantį užsienio apmokestinamajam asmeniui suteiktoms reklamos paslaugoms. Todėl, įsigytų prekių ir paslaugų PVM suma (950 Lt) įrašoma į PVM deklaracijos 22 ir 30 laukelį.[/quote]
Na čia viskas gražu, jeigu visose ES šalyse taip vyksta. Tarkim, tokias pačias paslaugas įmonė parduotų kitai Lietuvos įmonei, tai ką darytų - 25000*0,19, iš kurių PVM po atskaitos pervedamas į biudžetą. Lenkams išstato sąskaitą su 25000, kadangi žino, kad 950 Lt atsiims per atskaitą, o PVM nuo šių 25000 Lietuvoje nereiks valstybei mokėti.
Toliau kas vyksta. Lenkai gauna tą 25000 sąskaitą. Tarkime, jeigu jie būtų tarpininkai. Galutiniams klientams išstato sąskaitą 26000+lenkiškas PVM, ir PVM nuo 26000 perveda į Lenkijos biudžetą.
Taigi, paslaugų galutiniam vartotojui kaina skirtųsi Lietuvos ir Lenkijos rinkose tik tiek, kiek skiriasi PVM tarifas, ir kiek tarpininkas pasiimtų pliuso.
Bet pamodeliavus kitokia situacija.
Lietuvos įmonė teikia paslaugas lenkų įmonei Lenkijoje (tarkim išsiuntus į komandiruotę darbuotojus), ir tam pirkimais ne Lietuvoje, bet Lenkijoje išleidžia kažkokią sumą, nuo kurios lenkiškas PVM sudaro 950 lt. Nors šių prekių pirkėjas yra Lietuvos įmonė, bet jos perkamos ir sunaudojamos Lenkijoje. Šitų 950 Lt atskaityti neis Lietuvos PVM deklaracijoje (bent jau man taip paaiškino). Tada du variantai:
1. prideda prie galutinės kainos= 25950, kad nereiktų žaisti su susigrąžinimais iš Lenkų mokesčių tarnybos. Lenkai savo ruožtu, perparduodami daro 26950*lenkų PVM tarifas, ir kadangi paslaugas gavo su 0 proc. pvm tarifu, be atskaitos turi sumokėti visą PVM nuo 26950 Lenkijos mokesčiams. Kuo daugiau tokio įkalkuliuoto PVM, tuo labiau padidės kaina, ir kažkuri suma bus 2 kartus apmokestinta PVM.
2. palieka 25000, o PVM susigrąžina. Kažin kaip efektyviai tas susigrąžinimas veikia ir išvis ar šiuo atveju būtų įmanoma susigrąžinti?