retancike rašė:
o kam reikia mažinti DU sąnaudas? jei, tarkim darbuotojai išleidžiami visoms toms sukauptoms atostogoms (kad ir už 3 metus) fiksuojant DU sąnaudas, tai norit pasakyti, kad tos sukauptos sąnaudos neturi tapti leidžiamais atskaitymais einamaisiais metais? ir uždarau įmonę, naikinu rezervą - tai kodėl kredituojant 6 klasę, turiu sumažinti sąnaudas?
Apskaičiuojant ir išmokant atostoginius, galima elgtis dvejopai:
1) registruoti apskaitoje normaliai D 6 kl DU sąnaudos K 4 kl Mokėtini atlyginimai. Atidėjiniai neliečiami. Juos panaikinsite metų gale, jokio rezervo (atidėjinių) neturėsite.
2) Mažinamas atidėjinys (priskaičiuotas rezervas) D 4 kl Atidėjiniai K 4 kl. Mokėtini atlyginimai, Sodra, GF. Jei su visais darbuotojais atsiskaitėte, rezervo neliks.
Matau, kad jau susipainiojote savo samprotavimuose. Pabrėžiu, kad finansinis ir mokestinis pelnai labai dažnai skiriasi. Reikalavimas sudarinėti rezervą būsimiems atostogų mokėjimams yra teisingas, nes parodo realią įmonės finansinę būklę (mokumą), ypač tai svarbu akcininkams.
Painiavos labiausiai įneša kolizija su Pelno mokesčio įstatymu, kuris leidžia DALĮ to rezervo priskirti leidžiamiems atskaitymams ir taip susimažinti einamųjų metų apmokestinamąjį pelną.
Šiaip rezervo (bet kokio) sudarymas neturi turėti įtakos apmokestinamąjam pelnui. Todėl geriausiai vadovautis mano išdėstytomis nuostatomis - apmokestinamasis pelnas apskaičiuojamas taip, lyg to rezervo visai nebūtų.