1
2017-10-03 11:28
Tininga
Dar kita kosultacija:
2017-06-22 / Konsultacija
Jeigu įmonė nustatė tokią atostogų suteikimo tvarką, pagal kurią darbuotojui suteikiamos vėliausiai uždirbtos atostogas, o seniausiai uždirbtų atostogų darbuotojas panaudoti negali, tuomet darbuotojas galės teigti, kad jam nebuvo leista pasinaudoti daugiau kaip prieš 3 metus uždirbtomis atostogomis, ir jų nebus galima nubraukti.
Klausimas
Darbuotojai išleidžiami atostogų už einamuosius darbo metus ir keletą dienų – už praeitus. Taip po truputį susikaupia po keletą dienų nepanaudotų atostogų už senesnius laikotarpius. Ar po 2020-01-01 šių dienų jau nebus galima panaudoti, jeigu jos bus senesnės nei trejų metų, nors iš viso nepanaudotų atostogų nebus daugiau nei už trejus metus?
MERITS atsakymas
Darbo kodekso 127 str. 5 dalyje pasakyta, kad „teisė pasinaudoti visomis ar dalimi kasmetinių atostogų (arba gauti piniginę kompensaciją už jas šio kodekso nustatytu atveju) prarandama praėjus trejiems metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas, pabaigos, išskyrus atvejus, kai darbuotojas faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti.“
DK patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 6 str. 8 dalyje įrašyta papildoma nuostata: „Darbuotojai, iki Darbo kodekso įsigaliojimo turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2020 m. liepos 1 d.“
Teisės aktai nenustato, kokiu eiliškumu turi būti suteiktos uždirbtos atostogos, todėl darbdavys, jeigu tokia tvarka yra reikalinga, ją nustato pats. Tačiau jeigu ją nustato tokiu būdu, kaip nurodyta klausime, kai pirmiausiai suteikiamos vėliausiai uždirbtos atostogos, gali būti laikoma, kad jis nesudarė sąlygų pasinaudoti atostogomis.
Tarkime, darbuotojui 2017 metais bus suteikiamos atostogos, kurias jis užsidirbo 2016 metais, nors turi nepanaudojęs 2013–2015 metais uždirbtų atostogų. Tokia atostogų suteikimo tvarka leis darbuotojui pasinaudoti DK 127 str. 5 dalies nuostata, kuri sako, kad darbuotojas savo seniai uždirbtų atostogų nepraras, jeigu „faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti“, t. y. jeigu darbdavys suteiks atostogas klausime nurodytu būdu ir sukurs situaciją, kai darbuotojas negali pasinaudoti daugiau kaip prieš 3 metus uždirbtomis atostogomis (iki 2020-07-01), o vėliau tokias atostogas nubrauks, darbuotojas turės pagrindo ginti savo interesus ir kreiptis į darbo ginčus nagrinėjančią instituciją.