Tininga rašė:
admin123 rašė:
na esme tame kad zmogus neatostogaves nei uz 2012-2013 nei uz 2013-2014 nei uz 2014-2015 metus ir jau prasideje 2015 - 2016 metai. ir nuo rugsejo 7 praso atostogu, ir praso 31 kal. ir kaip as galiu sakyti, kad jus dar negausite 3 papildomu dienu, kadangi atostogaujate tik uz 2012-2013 darbo metus, nors jau yra uzdirbes papildomas atostogas uz 2013-2014, 2014-2015 darbo metus, kuriomis jau realiai turejo buti pasinaudojes...
Tai viskas gerai, juk sakau. Aš turiu tik 2 žmones administracijoje, kuriems galėtų tokia problemėlė iškilti, tai esame susitarę, kad taip darome iš viskas (t.y. neimame atskirų laikotarpių atostogų).
ai va dar pridedu paklausima VDI, rasiau ir jiems del tokiu situaciju
Darbuotoja priimta į darbą 2004.04.28 d. Ji bus leidžiama atostogų 2014.11.17 d. 28 kal. dienas už 2012.04.28 - 2013.04.27 laikotarpį. Ar turime jai prašant suteikti 28 kal. d. minimalias atostogas už 2012.04.28 - 2013.04.27 d. laikotarpį ir pridėti 3 kal. d. papildomų atostogų už 2014.04.28-2015.04.27 d. laikotarpį? Ar vis dėlto ji galės pasinaudoti papildamomis 3 kal. d. atostogomis tik tada kai gaus minimalias 28 kal. d. atostogas už 2014.04.28-2015.04.27d.?
DĖL PAPILDOMŲ KASMETINIŲ ATOSTOGŲ SUTEIKIMO
Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos (toliau – VDI) Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus specialistai susipažino su Jūsų paklausimu ir vadovaudamiesi VDI Įstatymo 6 str. 20 p. suteikta teise, pagal kompetenciją teikia konsultaciją dėl paklausime keliamų klausimų.
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau - DK) 168 str. numatyta, kad kasmetinės papildomos atostogos suteikiamos:
1) darbuotojams už darbą sąlygomis, neatitinkančiomis normalių darbo sąlygų;
2) už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje darbovietėje;
3) už ypatingą darbų pobūdį.
Kasmetinių papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė. Darbo, kolektyvinėje sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse gali būti nustatomos didesnės trukmės ir kitų rūšių negu šiame straipsnyje kasmetinės papildomos atostogos.
2003 m. balandžio 22 d. LR Vyriausybė nutarimu Nr. 497 patvirtino kasmetinių papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką (toliau - Tvarka). Tvarkos 1.2 punktas nustato, kad už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje darbovietėje – darbuotojams, turintiems didesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje suteikiamos – 3 kalendorinės dienos, už kiekvienų paskesnių 5 metų darbo stažą toje darbovietėje – 1 kalendorinė diena. Į ilgalaikį nepertraukiamąjį darbo toje darbovietėje stažą, už kurį suteikiamos kasmetinės papildomos atostogos, įskaitomas faktiškai dirbtas laikas toje darbovietėje ir kiti laikotarpiai, nurodyti DK 170 str. 1 d.. Į šį stažą neįeina laikas, dirbtas įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, iš kurios į kitą darbovietę darbuotojas perkeltas darbdavių susitarimu ar kitais pagrindais, nenutraukiančiais darbo stažo.
Atkreipiame dėmesį į DK 177 str., kuris nustato, kad kasmetines atostogas pakeisti pinigine kompensacija neleidžiama. Jei dėl darbo santykių pabaigos darbuotojui negali būti suteikiamos kasmetinės atostogos arba jei darbuotojas jų nepageidauja, jam išmokama piniginė kompensacija.
Atsakydami į Jūsų pirmąjį klausimą teikiame konsultaciją, kad darbuotojai turinčiai didesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje priklausytų 3 kalendorinės papildomos kasmetinių atostogų dienos. Į papildomas kasmetines atostogas darbuotojas įgyja teisę nuo sekančios dienos kada sukako reikiamas darbo stažo metų skaičius, t.y. pasinaudoti minėtomis papildomomis atostogomis darbuotojas turi teisę laikotarpiu nuo 2014 m. balandžio 28 d. iki 2015 m. balandžio 27 d. Kasmetinės papildomos atostogos pridedamos prie kasmetinių minimaliųjų atostogų ir gali būti šalių susitarimu suteikiamos kartu arba atskirai (DK 171 str. 1 d.). Šalims nesutarus, šios atostogos suteikiamos kartu. Pažymėtina, kad darbo, kolektyvinėje sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse gali būti nustatomos didesnės trukmės ir kitų rūšių, negu nurodyta šioje tvarkoje, kasmetinės papildomos atostogos (Tvarkos 3; 5 p.).
Tokiu atveju, jei tam tikra kasmetinių atostogų dalis per einamuosius metus nėra išnaudojama, šios dienos perkeliamos į kitus metus, t.y. per einamuosius metus neišnaudojus šių dienų, jos nepasinaikina ir darbuotojo prašymu yra perkeliamos į kitus metus. Paminėtina, kad teisės aktai nustato kasmetinių atostogų (taip pat ir papildomų kasmetinių atostogų) suteikimo tvarką ir trukmę. Įgyvendindami savo teises bei vykdydami pareigas, darbdaviai, darbuotojai ir jų atstovai turi laikytis įstatymų, gerbti bendro gyvenimo taisykles bei veikti sąžiningai, laikytis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principų. Draudžiama piktnaudžiauti savo teise (DK 35 str.). Todėl, darbuotojo nežinojimo apie savo teises (šiuo atveju, apie papildomas kasmetines atostogas už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje darbovietėje) atveju, darbdavys turėtų informuoti tokį darbuotoją apie jo teisę į papildomas kasmetines atostogas.
Paminėtina, kad į bendrą darbuotojo kasmetinių atostogų skaičių įsiskaito tiek minimaliosios, tiek papildomos kasmetinės atostogos, todėl jeigu darbuotojui nebuvo suteiktos papildomos kasmetinės atostogas, nutraukiant teisinius darbo santykius už jas turi būti paskaičiuota ir išmokėta piniginė kompensacija.
Atkreipiame dėmesį, kad darbo metai, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, prasideda nuo darbuotojo priėmimo į darbą dienos (DK 170 str. 2 d.).
Papildomai atkreipiame Jūsų dėmesį, kad VDI tinklapyje yra skelbiamos aktualios konsultacijos darbo teisės klausimais (www.vdi.lt → DUK). Neradus reikiamos konsultacijos rūpimu klausimu, siūlome kreiptis į VDI konsultaciniu telefonu (8 5) 213 9772.
Pažymime, kad Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus specialistų nuomonė teismams neprivaloma.