aussrine rašė: Taip pat visų laukti DK pakeitimai, tame tarpe ir dėl apmokėjimo už naktis, viršvalandžius, darbą pilsio ir švenčių dienomis, įsigaliojantys 2008-07-01:
www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_...
Cia galima buti ir vertetu panagrinėti giliau.
1 . Streikai nuo 2008 07 01 vyks sklandžiau, greičiau, tvarkingiau ir t.t.
2. Apie grupės darbuotojų atleidimą reorganizavimo / pertvakymo atvejais ir toliau turėsime pranešti Darbo biržai tačiau nustatytas konkretus terminas (anksčiau reikėjo pranešti prieš 2 mėn. neaišku nuo/ iki kokio įvykio pradžios) -
pasibaigus konsultacijoms su darbuotojų atstovais ir ne vėliau kaip prieš įteikdamas įspėjimus apie darbo sutarties nutraukimą
Sugriežtinta grupės darbuotojų atleidimo sąlygų vykdymo tvarka: Darbo sutartis negali būti nutraukiama pažeidus pareigą pranešti teritorinei darbo biržai apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą
ar pareigą konsultuotis su darbuotojų atstovais.
Nėra visai gerai, kad nuostatos dėl konsultavimo išbrauktos iš 130 str., tačiau neperkeltos į 130 (1) str., tačiau tai nereikškia kad jos panaikintos tiesiog jų reikės ieškoti nauja 47 straipsnyje.
3. Reikėtų užjausti viešojo maitinimo, nepetraukiamų paslaugų ir gamybos įmonių buhalterius - kuriems 100 kartų dažniau teks skaičiuoti VDU, nes tiek viršvalandinį, tiek nakties, tiek darbas švenčių ir poilsio dieniomis bus apmokamas pagal atitinkama tarifą tačiau VDU pagrindu.
Daug diskusiju visąlaik kėlė 194 str. nuostata, dėl papildomos poilsio dienos suteikimo, ar dienos pridejimo prie atostogų ir jų apmokėjimo. Taigi nuo 2008 07 01 už šias dienas, jei jos suteikimos / prididamos irgi mokamas VDU.
4. Sukėlė juoką (nors aišku darbas per šventę nejuokingas) - šis pakeitimas:
Už darbą švenčių dieną pagal grafiką mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojui nustatytas vidutinis darbo
valandos užmokestis (darbo dienos užmokestis).
Gal trišalei darbo tarybai reikia paaiškinti kas yra VDU, ir be to paaiškinti, kad jis negali būti nustatytas, jis pastoviai kinta nes yra skaičiuojamas kaip vidurkis.