2013-11-12 16:14
Tininga
VDI konsultacija:
Šių metų balandžio mėnesį baigiasi vaiko priežiūros atostogos. Darbdavys teigia, kad neturi man vietos, ir reikalauja, kad parašyčiau prašymą dėl darbo sutarties nutraukimo savo noru. Kokias turiu garantijas?
DK 180 straipsnyje yra nustatyta, kad pagal šeimos pasirinkimą motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai. Atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis. Darbuotojai, turintys teisę gauti šias atostogas, gali jas imti pakaitomis. Darbuotojas, ketinantis pasinaudoti šiomis atostogomis ar grįžti į darbą joms nepasibaigus, apie tai raštu privalo įspėti darbdavį ne vėliau kaip prieš keturiolika dienų. Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatytas ilgesnis įspėjimo terminas. Per šį atostogų laikotarpį paliekama darbo vieta (pareigos), išskyrus atvejus, kai įmonė visiškai likviduojama.
Remiantis DK 180 straipsniu darytina išvada, kad darbuotojui, grižus iš vaiko priežiūros atostogų, darbdavys privalo suteikti tą patį darbą (tą pačią darbo vietą (pareigas), sulygtą darbo sutartyje, kurioje (kurias) jis (darbuotojas) dirbo (ėjo) iki nurodytų atostogų). Jei darbdavys minėtam darbuotojui dėl objektyvių priežasčių negali suteikti to paties darbo (tos pačios darbo vietos), jis turi darbuotojui DK 120 straipsnio nustatyta tvarka pasiūlyti pakeisti darbo sutarties sąlygas.
Tuo atveju, jei darbuotojas sutinka pakeisti darbo sutarties sąlygas, tai minimas sutikimas įforminamas darbdavio ir darbuotojo darbo sutarties egzemplioriuose. Jei darbuotojas nesutinka su siūlomu pakeitimu darbdavys, remiantis DK 120 straipsnio 1 dalimi, turi teisę su juo nutraukti darbo sutartį DK 129 straipsnio pagrindu, bei įspėti darbuotoją apie darbo sutarties nutraukimą prieš keturis mėnesius, ir išmokėti jam išeitinę išmoką.
Atkreiptinas dėmesys, kad darbuotojui, turinčiam vaiką iki trejų metų, DK 132 straipsnyje yra įtvirtinta garantija, kad su minimu darbuotoju darbo sutartis negali būti nutraukta, jei nėra darbuotojo kaltės (DK 129 straipsnis).
Remiantis išdėstytu darytina išvada, kad tuo atveju, kai darbdavys dėl objektyvių priežasčių negali suteikti grįžusiam iš vaiko priežiūros atostogų darbuotojui, kurio vaikui dar nėra suėję trys metai, darbo, kurį jis dirbo iki vaiko priežiūros atostogų, tai jis gali pasiūlyti šiam darbuotojui pakeisti darbo sutarties sąlygas. Jei darbuotojas nesutinka su pasiūlymu, tai darbdavys negali nutraukti DK 129 straipsnio pagrindu darbo sutarties iki to momento, kai minimo darbuotojo vaikui sueis trys metai. Per visą minėtą laikotarpį darbdavys darbuotojui gali skelbti prastovą, kuri apmokama DK 195 straipsnio nustatyta tvarka.
Darbdavys, ketindamas nutraukti su šiuo darbuotoju darbo sutartį pagal DK 129 straipsnį, turėtų jį įspėti prieš keturis mėnesius (DK 130 straipsnio 1 dalis). DK ir kiti darbo teisinius santykius reglamentuojantys norminiai teisės aktai nenustato draudimo darbdaviui įspėti darbuotoją, kuriam paskelbta prastova, apie numatomą atleidimą iš darbo pagal DK 129 str. (su sąlyga, kad atleidimo dieną vaikui sukaks treji metai). Įspėjime apie darbo sutarties nutraukimą darbdavys turi nurodyti atleidimo iš darbo priežastis ir aplinkybes, kuriomis motyvuojamas darbo sutarties nutraukimas, atleidimo iš darbo datą bei atsiskaitymo su atleidžiamu darbuotoju tvarką.
Nutraukus darbo sutartį pagal DK 129 straipsnio pagrindu, darbdavys turi sumokėti atleidžiamam darbuotojui išeitines išmokas, numatytas DK 140 straipsnio 1 dalyje, bei piniginė kompensaciją už nepanaudotas kasmetines atostogas, jei darbuotojas iki darbo sutarties nutraukimo dienos nepasinaudoja teise į kasmetines atostogas.