2012-03-14 21:20
artas71
Skolinti akcininkas įmonei gali be apribojimų, tačiau palūkanos ne visada bus leidžiami atskaitymai .
Lietuvoje yra taikomos vadinamosios plonos kapitalizacijos taisyklės (angl. thin capitalization). Šiomis taisyklėmis siekiama užtikrinti, kad dukterinėms įmonėms būtų ne tik suteikiamos paskolos, bet ir investuojama į jų nuosavą kapitalą. Paprastai palūkanomis, mokamomis už paskolas, viršijančias leistiną paskolų iš susijusių šalių ir kapitalo santykį, neleidžiama mažinti pasiskolinusios įmonės apmokestinamojo pelno. Leistinas paskolų ir nuosavo kapitalo santykis kiekvienoje valstybėje skiriasi. Kai kuriose valstybėse palūkanos už limitą viršijančią paskolą laikomos dividendais.
Lietuvoje mokesčių tikslais plonos kapitalizacijos taisykles nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 1575 patvirtintos Pajamų arba išmokų apibūdinimo iš naujo taisyklės (toliau – Taisyklės). Taisyklių nuostatos taikomos apskaičiuojant 2004 m. prasidėjusio mokestinio laikotarpio ir vėlesnių mokestinių laikotarpių vienetų apmokestinamąjį pelną ir gyventojų apmokestinamąsias pajamas. Lietuvoje palūkanos už paskolas, viršijančias leistiną kapitalizacijos santykį (4:1), laikomos neleidžiamais atskaitymais, tačiau į dividendus jos neperklasifikuojamos.
palūkanų perklasifikavimo į neleidžiamus atskaitymus nuostatos netaikomos, jeigu Lietuvos vienetas įrodo, kad tokia pati paskola tokiomis pačiomis paskolos suteikimo sąlygomis būtų suteikta tarp nepriklausomų (nesusijusių) asmenų. Taip pat šio skyriaus nuostatos netaikomos finansinėms įstaigoms, teikiančioms finansinės nuomos (lizingo) paslaugas.