Labai panašus straipsnis ir pagal antrą nuorodą.
Kasmetinių atostogų suteikimo ir apmokėjimo ypatumai (4) 2012-06-18 Nr. 23 (695)
www.aktualijos.lt/straipsniai/kasmetiniu-atostog...
Pastaruoju metu pasirodė išaiškinimų ir komentarų, kad negalėtų būti mažesnis už DS nustatytą DU. Bet vieningos nuomonės nėra - tuomet pati VDU skaičiavimo tvarka esą netenka prasmės. Gal atsiras daugiau išaiškinimų...
O kol to nėra - įmonė turėtų pasitvirtinti savo vidaus tvarkoje, kaip tokiais atvejais skaičiuoja.
„Ar gali atostoginių suma už 28 kal. dienų atostogas būti mažesnė už darbuotojui darbo sutartyje nustatytą algą? Ar neturi būti primokama iki minimalios algos?“
Pirmiausia būtina pažymėti, kad mėnesinė (pareiginė) alga, mėnesinis atlyginimas ar valandinis atlygis mokamas už dirbtą laiką ir atliktą darbą. Tuo tarpu už kasmetines atostogas mokamas vidutinis darbo užmokestis apskaičiuojamas vadovaujantis Vyriausybės 2003 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 650 (su vėlesniais pakeitimais) patvirtintos tvarkos aprašu. Teisės aktais nėra įteisinto reikalavimo, kad atostoginių suma už atostogų mėnesį būtų ne mažesnė kaip darbuotojui nustatytas atlyginimas.
Tačiau skaičiuojant darbuotojo vidutinį darbo užmokestį (reikalinga ne tik atostoginiams, bet ir kitoms išmokoms apskaičiuoti), dažnai neatsižvelgiama į minėtu Vyriausybės nutarimu Nr. 650 patvirtinto Aprašo 6.12 punkto nuostatas.
Kaip žinia, darbuotojo darbo dienos (valandos)
vidutinis užmokestis apskaičiuojamas iš skaičiuojamojo laikotarpio, tai yra 3 paskutinių kalendorinių mėnesių užmokesčio, priskaičiuoto už atliktą darbą ar dirbtą laiką, įskaitant visas darbo apmokėjimo rūšis, nurodytas 3.1–3.4 punktuose, ir mėnesines premijas bei 6.6 punkte nurodytas kitas premijas ir išmokas.
Pagal šio Aprašo 6.12 punktą, darbuotojo darbo dienos (valandos) vidutinis užmokestis, kuris taikomas atitinkamoms išmokoms apskaičiuoti,
negali būti mažesnis už skaičiuojamąjį mėnesį, tai yra tą mėnesį, kurį atliekamas darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio ir atitinkamų išmokų apskaičiavimas (pvz., liepos mėn.), teisės aktuose ar kolektyvinėje sutartyje (jeigu jos nėra – darbo sutartyje)
nustatytą toms pareigoms, profesijai ar atitinkamos kategorijos darbams minimalų valandinį (dienos) atlygį arba toms pareigoms nustatytos minimalios mėnesinės algos pagrindu apskaičiuotą to mėnesio valandinį (dienos) užmokestį pagal darbuotojo ar įmonės darbo (pamainos) grafiką (o ne faktiškai dirbtą laiką). Jeigu šie dydžiai nenustatyti (pvz., taikant vienetinį darbo apmokėjimą, kai nustatomi darbų įkainiai) – negali būti mažesnis už Vyriausybės patvirtintus atitinkamus minimalius darbo užmokesčio – minimalios mėnesinės algos (800 Lt) ar minimalaus valandinio atlygio (4,85 Lt) – dydžius.
Pavyzdžiui, jeigu darbuotojui nuo liepos 1 d. arba anksčiau yra nustatyta 2000 Lt pareiginė alga, o jo einamoms pareigoms įmonėje patvirtinta algos „šakutė“, tai yra algos min ir max dydžiai – 1800–2100 (ar daugiau) Lt, minėta Aprašo 6.12 punkto nuostata taikoma 1800 (1800 : 21 liepos mėn. d. d.). Jeigu toms pareigoms nustatyta algos „šakutė“ – 2000–2300 (ar daugiau) Lt, arba kai įmonėje nėra įteisinta toms pareigoms algos „šakutė“, o darbo sutartyje nustatyta fiksuoto dydžio – 2000 Lt alga, Aprašo 6.12 punkto nuostata taikoma 2000 Lt (2000 Lt : 21 d. d.).