Dabar prirašysiu daug ir jei kas turit norą, padiskutuokim, jei ne - paprasčiausiai ignoruokit. Bet vis tiek šio klausimo nepaliksiu ramybėje, nes man yra neaiškumų, kaip elgtis. O klausimai išplaukia iš komentaro, rasto VMI puslapyje:
___________________________________________________________________
Paklausimas.Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius, išmokėdamas apdraustajam ligos pašalpą, gyventojų pajamų mokestį išskaičiavo nuo visos išmokamos sumos. Ar turi įmonė perskaičiuoti ir grąžinti darbuotojui per daug išskaitytą pajamų mokestį, jeigu įmonė dėl nedidelių atlyginimų į biudžetą pajamų mokesčio nepriskaičiuoja ir nemoka?
Atsakymas.Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos direktoriaus 2003 m. sausio 7 d. įsakymu Nr. V-4 patvirtintose Gyventojų pajamų mokesčio nuo valstybinio socialinio draudimo pašalpų apskaičiavimo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniuose skyriuose taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 4-167) nustatyta, kad VSDF valdybos teritoriniai skyriai, apskaičiuodami gyventojų pajamų mokestį nuo išmokamų pašalpų, taiko 33 proc. dydžio mokesčio tarifą. Apmokestinant ligos pašalpas, , per tris dienas po tokios pašalpos išmokėjimo (pervedimo į gavėjo sąskaitą) pateikia pažymą apie apskaičiuotas ir išmokėtas pašalpų sumas, nurodydami išmokų dydį, laikotarpį, už kurį jos apskaičiuotos, ir pajamų mokesčio sumą.
VSDF valdybos teritoriniai skyriai išmokėtas pašalpas ir nuo jų išskaičiuotą pajamų mokestį deklaruoja Mėnesinėje pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijoje FR0572.
Įmonė, gavusi iš VSDF valdybos teritorinio skyriaus pažymą apie apskaičiuotą ir išmokėtą pašalpos sumą, turi perskaičiuoti pajamų mokestį nuo bendros už atitinkamą mėnesį apskaičiuotos darbuotojo pajamų sumos (ligos pašalpa + atlyginimas) ir per daug išskaičiuotą pajamų mokesčio sumą grąžinti darbuotojui. Jeigu įmonė pajamų mokesčio į biudžetą nepriskaičiuoja ir nemoka, tai pateikiamoje
Mėnesinėje pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijoje FR0572 grąžintiną pajamų mokesčio sumą turi įrašyti su minuso ženklu.
________________________________________________________________
Vat tas
su minuso ženklu man sukelia kai kurių neaiškumų. Ar tai reiškia, kad įrašius GPM su minuso ženklu, VMI mums šią sumą grąžins? Juk jei rašome su pliuso ženklu, mokame mes, natūralu būtų, kad minusinę sumą jie grąžintų mums, nes šią sumą mes privalome grąžinti žmogui. Kodėl taip klausiu? Žiūrėkime skirtingas situacijas.
1.Įmonėje 2 darbuotojai, abu gauna po 250,00 Lt, GPM neskaičiuojamas. Gauname pažymą iš SODR-os su priskaičiuotu GPM, ką darome? Iki šiol nieko nedarydavau, maniau, kad tai ne mano reikalas, kadangi neturiu iš ko perskaičiuoti, pajamų daugiau nėra. Gi iš komentaro suprantu, kad jei į FR0572 tą sodrinį GPM turiu įrašyti su minuso ženklu, tai tą sumą privalau grąžinti žmogui ir grąžinti. Iš ko? Iš savo (įmonės) kišenės. Nes nėra nei vieno darbuotojo, iš kurio GPM galėčiau mažinti mokėtiną į biudžetą GPM.
2. Įmonėje 2 darbuotojai. Vienas gauna 500,00 Lt, kitas - 250,00 Lt. Už tą pusetatininką gaunu iš SODR-os pažymą apie išskaitytą GPM. Mano veiksmai - iš vienam žmogui priskaičiuoto GPM 65 Lt išskaičiuoju pagal pažymą nurodytą GPM 35 Lt, likusią GPM sumą 30 Lt pervedu į VMI ir tą pačią sumą deklaruoju FR0572.
Kas gi gaunasi? Atrodytų, kad antrojoje situacijoje viskas lyg ir gražu. Metinėje deklaracijoje (biesas žino, kokia ji iš viso bus) pagal atskirus darbuotojus viskas išsilygins, kadangi SODR-a taip pat pildo FR0572.
Tačiau ką daryti su pirmąja situacija? Sakykim, visus metus pas mus dirba tie patys 2 pusetatininkai, ir GPM jiems visus metus neskaičiuojamas. Kodėl įmonė, o ne VMI turi jiems grąžinti GPM už nedarbingumo laikotarpį? O gal jo grąžinti visai ir nereikia, gal tas minusinis GPM atsispindi tik FR0572, o realiai žmogus pats jį atsiiminės metams pasibaigus?
Vis tiek man nesiriša čia niekas. Nesiriša 1-a situacija su 2-ąja. Gal padėsit išrišti?