retancike rašė:
aš prie jo nerymau, bet kaip anksčiau rašiau,man tiktų toks variantas į 43 eilutę rašyti 1000, o į 15 - 600. Bet ko gero klystų ir norėčiau kažkaip suprasti tą klaidą. Labai lauksiu Jūsų pavyzdžio. Ačiū.
Tikrai netiktų.
Ir štai kodėl:
1. Sudarome rezervą (atidėjinį) nepanaudotų atostogų kompensacijai, sakykime 1500 Lt su DU, Sodra ir GF kartu.
2. Korespondencijos D 6 kl Atidėjinių sąnaudos K 4466 Atostogų kaupimai 1500 Lt.
3. Uždarome pajamų ir sąnaudų klases, gauname FINANSINĮ pelną. Palyginus su laikais, kai rezervų galėjome nesudarinėti, jis sumažintas tais 1500 Lt. Bet tai FINANSINIS pelnas - parodo akcininkams, kad reikalai nėra tokie šaunūs ir pelnai ne tokie dideli, kaip norėtųsi - būtina turėti galvoje, kad atostoginius teks mokėti ar ateinančiais ar dar kokiais metais.
4. Pildome PLN deklaraciją - skaičiuojame, kokį pelną, koką sumą teks apmokestinti pelno mokesčiu. Atidėjinių sąnaudas parodome kaip neleidžiamus atskaitymus, įrašome 1500 Lt 15 eilutėje.
5. Kokia išvada? Ogi mūsų sudarinėjami rezervai tokiu atveju
jokios įtakos pelno mokesčiui nepadarė - nesumažino jo
6. Kitais metais skaičiuojame rezervus iš naujo, atvirkštine korespondencija ( D 4466 1500 Lt K 6 kl 1500 Lt) naikiname pernykščius ir įrašome naujus - jau tik 1000 Lt. Ką tai parodo? Ogi įmonėje pradėta rimčiau žiūrėti į atostogų suteikimą, mažiau pinigų reikia rezervuoti nepanaudotų atostogų kompensacijoms.
7. Vėl uždarome pajamas ir sąnaudas, vėl gauname FINANSINĮ pelną. Kreditinis vienos 6 kl sąnaudų likutis šį pelną kiek (500 Lt) padidina, nes praėjusiais metais tie rezervai jį buvo sumažinę.
8. Vėl pildome PLN, vėl tą 1000 Lt priskiriame neleidžiamiems, apskaičiuojame APMOKESTINAMĄJĮ pelną, kuriam ATOSTOGŲ REZERVO SUDARYMAS NETURI JOKIOS ĮTAKOS
Ir pernai neturėjo
Koks pelno mokesčiui skirtumas - didėja tas rezervas ar mažėja
Priskirdami neleidžiamiems atskaitymams, mes to rezervų sudarymo proceso įtaką ELIMINUOJAM VISIŠKAI.
9. Tai kaip galima net abejoti, kad kažkokį skirtumą dar galima būtų rašyti į 43 eilutę ir mažinti pelno mokestį? Kokiu pagrindu? Kada kažkokias sumas ten reikia rašyti, jau aiškinau - tada ir tik tada, kai tiksliai laikomės VAS metodinėse rekomendacijose parodytos tvarkos ir dalį sudaryto rezervo priskiriame
leidžiamiems, o dalį neleidžiamiems atskaitymams. Tada rezervai daro įtaką pelno mokesčiui, ir atsiranda būtinybė kaskart kai ką koreguoti PLN.
10. Bet tai jau gerokai sudėtingesnė apskaitos schema. Tuo labiau, jei pradėsime žaisti su atidėtojo pelno mokesčio turtu, ką faktiškai taip pat reikėtų daryti, be to, abiem atvejais. Žinoma, būtų idealu jos laikytis, bet dauguma mūsų linkę eiti lengvesniu keliu. O rezervų įtakos pelno mokesčiui eliminavimas (jų visų priskyrimas neleidžiamiems atskaitymams) ir yra tas pasilengvinimas. Kartu nepažeidžiami VAS reikalavimai.