Pagaliau po lygiai mėnesio ir aš gavau atsakymą į savo klausimą :)
Tai kaip ir žadėjau dedu čia.
Mano klausimas buvo "Darbuotojas kasmetinių atostogų metu gavo nedarbingumo pažymėjimą vaikui slaugyti. Ar jam reikia pratęsti kasmetines atostogas ar ne?"
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS TEISĖS SKYRIUS
2010-09-17 Nr. (XX)SD-
Į 2010-08-20 paklausimą
DĖL ATOSTOGŲ PRATĘSIMO
Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos (toliau – VDI) Teisės skyriaus specialistai susipažino su Jūsų paklausimu ir, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 6 straipsnio 20 punkto suteikta teise, konsultuoja darbo įstatymų vykdymo klausimais.
Kasmetinių atostogų (Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 165 str.) perkėlimas ir pratęsimas vykdomas DK 174 str. o atšaukimas DK 173 str. nustatyta tvarka.
Kasmetinių atostogų perkėlimas – kasmetinių atostogų suteikimas vėliau, negu buvo numatyta. Kasmetinės atostogos gali būti perkeliamos darbuotojo prašymu ar su jo sutikimu.
Kasmetinių atostogų pratęsimas – prasidėjusių kasmetinių atostogų pabaigos nukėlimas dėl priežasčių, atsiradusių kasmetinių atostogų metu.
Jeigu DK 174 str. 1 d. nurodomos
priežastys: „1) yra laikinai nedarbingas; 2) įgyja teisę į tikslines atostogas, nurodytas DK 178 straipsnyje; 3) įgyja teisę į nemokamas atostogas, nurodytas DK 184 straipsnio 1 dalyje; 4) atleidžiamas nuo darbo valstybinėms ar visuomeninėms pareigoms atlikti DK 183 straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatytais atvejais; 5) dalyvauja likviduojant stichinių nelaimių ir avarijų pasekmes, nepaisant to, kokia tvarka jis buvo pašauktas šiems darbams“
atsirado kasmetinių atostogų metu, kasmetinės atostogos pratęsiamos atitinkamą dienų skaičių arba darbuotojui susitarus su administracija nepanaudotų kasmetinių atostogų dalis perkeliama į kitą laiką (DK 174 str. 2 d.).
Atsakydami į Jūsų pateiktą klausimą, ar kasmetinės atostogos pratęsiamos dėl nedarbingumo, kuris išduotas vaiko slaugymui, paaiškiname, kad vadovaujantis DK 143 straipsnio 2 dalies 4 punktu, neatvykimo į darbą laikas darbuotojui turint nedarbingumo pažymėjimą ligoniui (vaikui) slaugyti bei laikas turint pažymą ligoniui slaugyti, laikytini nedarbingumo laiku. Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo Senatas (toliau – LAT) 2003 m. gruodžio 29 d. nutarimo Nr. 44 „Dėl Darbo kodekso normų, reglamentuojančių darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės (DK 129 straipsnis), taikymo teismų praktikoje” 4 punkte išaiškino: „
Darbuotojo laikino nedarbingumo laikotarpis pagal DK 131 straipsnio 1 dalies 1 punktą yra laikotarpis, patvirtintas sveikatos priežiūros įstaigų pažymėjimais ar pažymomis, išduotais vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr.307/68 patvirtintomis Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų davimo taisyklėmis, kurio metu darbuotojas nepriklausomai nuo laikino nedarbingumo atsiradimo priežasties (dėl savo paties ligos ar jo šeimos nario ligos arba dėl kitų priežasčių) buvo laikinai nedarbingas. DK 133 straipsnio 3 dalyje aptariami laikotarpiai, per kuriuos darbuotojas gavo valstybinio socialinio draudimo pašalpą šeimos nariui slaugyti arba pašalpą epideminių situacijų atvejais, įskaitomi į darbuotojo laikino nedarbingumo laikotarpį DK 131 str. 1 d. 1 p. prasme.“
Šiuo metu galiojančiose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. V-533/A1-189 ,,Dėl Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklių, šių pažymėjimų blankų, taip pat Sunkių ligų, kuriomis sergantiems vaikams iki 18 metų stacionare ar medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje slaugyti išduodamas pažymėjimas ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, sąrašo bei Ligų ir būklių, dėl kurių suteikiamos papildomos 14 kalendorinių dienų nėštumo ir gimdymo atostogos, sąrašo“ (Valstybės žinios, 2005, Nr. 83-3078) patvirtintose Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisyklėse (toliau vadinama – Taisyklės) nustatyta kokiais atvejais, kas, kam ir kuriam laikui išduoda minėtuosius pažymėjimus. Taisyklių 2 punkte įtvirtinta, kad nedarbingumo pažymėjimai bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimai (toliau - pažymėjimai) pateisina neatvykimą į darbą ir yra pagrindas skirti ligos ar motinystės socialinio draudimo pašalpą, taip pat yra pagrindas pratęsti nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimą.
Vadovaujantis aukščiau pateiktu LAT išaiškinimu, darbuotojui, pateikus nedarbingumo pažymėjimą, nepaisant nedarbingumo priežasties, DK 174 str. 1 d. 1 p. ir DK 174 str. 2 d. turėtų būti taikomi. Darbuotojui kasmetinių atostogų metu tapus laikinai nedarbingu dėl vaiko slaugos, jo atostogos pratęsiamos atitinkamą dienų skaičių arba šalims susitarus, nepanaudotų kasmetinių atostogų dalis perkeliama į kitą laiką (DK 173-174 str.).
Informuojame, kad konsultacijas darbo įstatymų vykdymo klausimais galite rasti Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje adresu
www.vdi.lt skiltyje „Klausimai“.
Pažymėtina, kad VDI Teisės skyriaus specialistų konsultacijos teismams neprivalomos.
Vyriausioji darbo inspektorė Viktorija Rutkevilė