Tininga rašė:
admin123 rašė:
Tininga rašė:
Suminėje apskaitoje norma nustatoma kaip pagrindą imant 5 d.d. savaitę (I-V). Jei jūsų keistai nustatyta savaitės trukmė yra 38 val., dienos trukmė 7 val. 36 min., o dirbtame periode yra 10 dienų, tai norma bus 76 valandos, o kas tą laiką viršija - suminiai viršvalandžiai.
tai dar noriu pasitikslinti. kai nustatyta dirbti antrad-sestad. o poilsis sekmad ir pirmadieniai, o dirba pagal suminę, tai visvien darbo laiko norma skaiciuoti pagal dirbanciu pirmad.- penktad., kuriu poilsio dienos sestad. ir sekmad.?
Juk gana aišiai parašiau...
suabejojau del va tokios viesos konsultacijos vdi puslapyje:
cituoju:
"Taikant suminę darbo laiko apskaitą, darbdaviams kyla klausimų dėl to, kaip teisingai nustatyti savaitės darbo valandas ir užtikrinti, kad nebūtų dirbama ilgiau, nei 48 valandas per 7 dienas. Taip pat aktualu tai, ar įmonės vidaus teisės aktuose gali būti nustatyta suminės darbo laiko apskaitos savaitės pradžia ir pabaiga. Teikiame nuomonę minėtais klausimais.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 144 straipsnio 3 dalimi, maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, per septynias dienas neturi viršyti keturiasdešimt aštuonių valandų. Ši nuostata yra bendrojo pobūdžio, ir darbdaviai jos turi laikytis nepaisant to, ar konkrečiu atveju taikoma suminė darbo laiko apskaita, ar ne. Pažymime, kad aptariamu atveju DK 144 straipsnio 3 dalis taikoma kartu su DK 149 straipsniu, kurio 1 dalyje nustatyta, kad suminės darbo laiko apskaitos taikymo atveju negali būti dirbama daugiau kaip keturiasdešimt aštuonias valandas per savaitę ir dvylika valandų per darbo dieną (pamainą).
Darbo įstatymuose nėra suminės darbo laiko apskaitos savaitės sąvokos išaiškinimo, tačiau Įstatymo leidėjas su šia sąvoka sieja maksimalią 48 valandų darbuotojo darbo valandų trukmę. Aptariama maksimalaus darbo laiko nuostata yra perkelta iš Europos Parlamento ir Tarybos 2003 m. lapkričio 4 d. direktyvos 2003/88/EB (toliau – Direktyva 2003/88/EB), kurią Lietuvos Respublika, būdama Europos Sąjungos nare, yra perkėlusi visa apimtimi į savo nacionalinius teisės aktus.
Pažymėtina, kad Direktyvoje 2003/88/EB taip pat nėra detalizuojama suminės darbo laiko apskaitos savaitės pradžia ar pabaiga, tačiau DK yra numatyta termino apskaičiavimo tvarka: DK 26 straipsnyje yra nustatyta, kad terminas, apibrėžtas tam tikru laikotarpiu, prasideda kitą dieną po tos kalendorinės datos arba įvykio, kuriais apibrėžta jo pradžia. Savaitėmis skaičiuojami terminai baigiasi atitinkamą savaitės dieną. Taigi, terminas, nustatytas savaitėmis, turi prasidėti pirmąją valandą nuo pirmosios dienos laikotarpio pradžioje ir baigtis paskutinės (septintos) dienos paskutinę valandą laikotarpio pabaigoje.
Remiantis išdėstytu, VDI specialistų nuomone, suminės darbo laiko apskaitos režime vartojamos sąvokos „savaitės“ pradžia neturėtų būti siejama tik su pirmadieniu, o pabaiga – tik su sekmadieniu. Šiuo atveju savaitės pradžia ir pabaiga turėtų būti siejama su įvykiu, t. y. su savaitės nepertraukiamu poilsiu.
DK 161 straipsnyje yra įtvirtintos savaitės nepertraukiamojo poilsio nuostatos. Šio straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad bendra poilsio diena yra sekmadienis, o esant penkių dienų darbo savaitei - šeštadienis ir sekmadienis, išskyrus DK 161 straipsnio 2, 3 ir 4 dalyse ir kituose norminiuose teisės aktuose nustatytus atvejus. Esant suminei darbo laiko apskaitai, darbuotojams suteikiamos poilsio dienos pagal darbo (pamainų) grafikus (tvarkaraščius) (DK 161 straipsnio 4 dalis). DK 161 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad savaitės nepertraukiamasis poilsis turi trukti ne mažiau kaip 35 valandas, o tuo atveju, jei suminės apskaitos laikotarpiu yra nustatyta 5 darbo dienų savaitė, – abi poilsio dienos turi būti suteikiamos iš eilės.
Vadovaujantis aukščiau išdėstytu, teikiame konsultaciją, kad DK 144 straipsnio 3 dalies bei DK 149 straipsnio 1 dalies kontekste savaitė yra 7 iš eilės einančios kalendorinės dienos, tačiau taikant suminę darbo laiko apskaitą, konkrečios savaitės pradžia yra pirmoji darbo diena po kiekvieno savaitės nepertraukiamojo poilsio. Per kiekvieną suminės darbo laiko apskaitos savaitę darbuotojo darbo laikas negali viršyti 48 valandų. Taip pat darbuotojui privalo būti garantuojamas nepertraukiamasis paros (11 valandų) ir nepertraukiamasis savaitės poilsis. Taikant 6 dienų darbo savaitės režimą, nepertraukiamasis savaitės poilsis yra 35 iš eilės einančios poilsio valandos, o esant 5 darbo dienų savaitės režimui, suteikiamos dvi poilsio dienos iš eilės. Tai, ar darbuotojai dirbs pagal penkių ar šešių darbo dienų savaitę, numatoma įmonės vidaus teisės aktuose ir/arba darbo sutartyje.
VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus specialistų nuomone, jei įstaigoje visiems darbuotojams savaitės nepertraukiamasis poilsis visada suteikiamas tomis pačiomis savaitės dienomis, pvz. – šeštadienį ir sekmadienį (taikant 5 darbo dienų savaitės režimą), suminės darbo laiko apskaitos savaitės pradžia ir pabaiga galėtų būti nustatyta įmonės darbo tvarkos taisyklėse arba kolektyvinėje sutartyje (minėto pavyzdžio atveju savaitės pradžia būtų laikomas pirmadienis, pabaiga – sekmadienis). Tais atvejais, kai darbuotojams suteikiamo nepertraukiamojo savaitės poilsio laiko dienos skiriasi, įmonės vidaus teisės aktais suvienodinus savaitės pradžios ir pabaigos laiką, galimai nebūtų užtikrinama kiekvienam darbuotojui skiriamo dirbti darbo laiko maksimali trukmė, t.y. būtų pažeidžiama DK 144 straipsnio 3 dalis bei DK 149 straipsnio 1 dalis."
va cia jie raso apie darbo savaitę ne butinai nuo pirmadienio iki penktadienio...
galvoju, gal siuo mano atveju reikia normą skaiciuoti taip: nuo 08.09 iki 08.23 - 11 darbo dienų po 7 val. 36 min.gaunasi 83 val. 36 min., o kadangi dirbs 84 val. tai suminiai virsvalandziai 24 min.
????ar i tema mano sitie samprotavimai, o gal vel neteisingai interpretuoju?