Sveiki,
reikia pagalbos, esu naujokė dirbant buhaltere.
Kaip teisingai apskaičiuoti vidutinį darbo dienos užmokestį kai darbuotojas nedirbo dėl ligos.
Pavyzdys. Vasario mėn. reikia paskaičiuoti vienos dienos vidutinį darbo užmokestį. Imami mėnesiai yra trys paskutiniai kalendoriniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, už kurį (ar jo dalį) mokamas vidutinis darbo užmokestis. T.y. Sausis, gruodis, lapkritis. Visa sausio mėn. darbuotojas nebuvo darbe dėl ligos.
1. Ar reikia už tą mėn. skaičiuojant vid. darbo dienos užmokestį skaityti, kad dirbo 0 val, darbo užmokestis – 0,00 Eur. pagal „Darbuotojo, valstybės tarnautojo ir žvalgybos pareigūno vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos aprašu 6 p. Į darbuotojo vidutinį darbo užmokestį neįskaitoma:
6.1. apmokėjimas už laiką, kai darbuotojas dėl pateisinamų priežasčių teisės aktų, kolektyvinės ir darbo sutarčių numatytais atvejais nedirbo įmonėje (darbo užmokestis už kasmetines ir mokymosi atostogas, prastovas ne dėl darbuotojo kaltės, tarpsezoninius laikotarpius, darbo užmokestis, gautas iš kitos įmonės, kurios įpareigojimus vykdė darbuotojas, kitos numatytos išmokos).
2. Ar priskaityti darbo užmokestį nustatytą darbo sutartyje?
7.9. Jeigu darbuotojas skaičiuojamuoju laikotarpiu dėl pateisinamos priežasties nedirbo ir negavo įmonėje darbo užmokesčio, iš kurio pagal Aprašą turi būti apskaičiuojamas vidutinis darbo dienos (valandos) užmokestis, jis nustatomas iš skaičiuojamuoju laikotarpiu darbuotojui darbo sutartyje nustatytų darbo užmokesčio dydžių arba valandinio (dieninio) tarifinio atlygio, pagal kurį apmokama už pagamintą produkciją pagal išdirbio normas, o asmenims, su kuriais nesudaromos darbo sutartys, – iš įstatymų nustatytų darbo užmokesčio (atlyginimo) dydžių, juos dalijant iš darbo dienų (valandų) skaičiaus pagal darbuotojo darbo (pamainos) grafiką skaičiuojamuoju laikotarpiu.
Susimaišiau visai
Lauksiu atsakymo