Borga rašė:
Sveiki,
susivėliau su priedų ir premijų įtraukimu į VDU. Kada traukti, kada ne? Premija, už "papildomą darbą", už operatyvų užduočių vykdymą", "už gerus darbo rezultatus" premija skiriama su gruodžio mėnesio atlyginimu (ar pastaroji negali būti traktuojama kaip metinė?). Buvo keli straipsniai, kad premijos bus nebetraukiamos į VDU, bet kuo toliau skaitau, vistik reikia tokias premijas/priedus traukti į VDU?
Tokio labai konkretaus vienareikšmiško atsakymo nėra. Įmonė turi pati nuspręsti, kokios rūšies ta premija. Pagrindiniai principai tokie: į VDU įskaitomos tokios premijos, kurios numatytos įmonės DU apmokėjimo sistemoje, ar kituose dokumentuose, kurios nors šiek tiek yra periodiškos, kurių darbuotojas gali tikėtis (pvz kasmet gaunamas 13 atlyginimas). Neįskaitomos tokios, kurios mokamos darbdavio iniciatyva, labiau skirtos paskatinimui, pamaloninimui, vienkartinio pobūdžio (kaip seminaruose juokauja - "už gražias akis").
Įdėsiu dar Merits konsultaciją.
Klausimas
Įmonės A darbo sutartyse su darbuotojais numatyta mokėti premijas už spartų ir geros kokybės darbą. Įmonės vadovas skiria premijas kai kuriems darbuotojams (ne visiems ir ne visada) už konkretų darbą, įsakyme nurodydamas, už kokios sutarties su įmone B, C ir t. t. įvykdymą skiriama premija. Premijos nepastovios ir įvairių dydžių.
Įmonės A direktorius suinteresuotas, kad minėtos premijos didintų vidutinį darbo užmokestį.
Ar užtenka bendrų sutarčių su darbuotojais? Jeigu ne, ar galima kiekvienam darbuotojui rašyti sutarties papildymą dėl konkrečios premijos skyrimo?
MERITS atsakymas
Vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo taisyklės sako, kad apskaičiuojant VDU įtraukiamos „premijos už atliktą darbą, nustatytos šalių susitarimu arba mokamos pagal darbo teisės normas ar darbovietėje taikomą darbo apmokėjimo sistemą“ (LRV 2017-06-21 nutarimu Nr. 496 patvirtinto Darbuotojo, valstybės tarnautojo ir žvalgybos pareigūno vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo tvarkos aprašo 3.5 p.).
Tačiau tai nereiškia, kad tik dėl to, kad premijos nebus nustatytos darbo sutartyje ar darbo tvarkos taisyklėse, darbdavys jų galės neįtraukti (arba darbdaviui bus draudžiama jas įtraukti) apskaičiuojant VDU.
Įmonės vadovo paskirtos premijos apskaičiuojant vidutinį darbo užmokestį gali būti įtraukiamos be jokių sutarčių ar rašytinių susitarimų su darbuotojais. Jeigu įmonė nori, į VDU ji gali įtraukti bet ką. Tokiu būdu didės darbuotojo VDU ir atostoginiai ar ligos pašalpa Dėl to darbuotojas nenukenčia. Todėl nėra svarbu, kaip bus įformintos premijos, priedai ar priemokos. Puiku, jeigu darbdavys sugebės jas aprašyti ir nustatyti tam tikras jų skyrimo taisykles. Tačiau praktikoje tai itin reta, todėl bet kas, ką moka darbdavys, jeigu tai yra mokama už atliktą darbą, įtraukiama į VDU, neatsižvelgiant į tai, kaip tai įforminta.
Net jeigu darbuotojo darbo sutartyje būtų parašyta, kad jo atlyginimas yra minimalus, nebūtų jokių susitarimų dėl priedų ar premijų ir jokių mokėjimo taisyklių, visi atlygiai, kuriuos darbdavys papildomai mokės už darbą – dėl ko buvo susitarta, pažadėta ar įprastai mokama, bus įtraukiami į VDU. O jeigu darbdavys tų sumų neįtrauks, darbuotojas galės reikalauti tą padaryti.
Tačiau jeigu darbdavys nuspręstų tam tikrų premijų neįtraukti apskaičiuojant VDU, jam reikėtų turėti įrodymų, kad tai nėra įprastas priedas už darbą ar premija, kurią darbdavys įsipareigojo mokėti. Su šia tema susijusi konsultacija „Priedai ir VDU apskaičiavimas nuo 2017-07-01“.
Taigi tais atvejais, kai įmonė apskaičiuodama VDU įtraukia viską, ką išmoka darbuotojams, net jeigu dėl priedų ar premijų nėra jokių susitarimų, keisti darbo sutarčių ar kas mėnesį rašyti sutarčių priedų nebūtina. Nebent įmonė pati to nori arba to reikalauja įmonės steigėjai.