laura9 rašė: Darbuotojui bandomasis baigiasi 08.22, tačiau jis buvo biuletenyje 3 d.d., tai kada baigiasi tas bandomasis: 08.25 ar 08.27?
VDI išaiškinimas:
Įsidarbinau vienoje įmonėje. Darbo sutartyje buvo nustatytas 3 mėnesių išbandymo laikotarpis. Po 2 mėnesių susirgau. Darbe nebuvau 3 savaites. Maniau, kad savaitę atidirbus paaiškės mano tolimesnio darbo perspektyvos – būsiu atleista arba palikta toliau dirbti. Praėjus savaitei (nuo darbo sutarties sudarymo buvo praėję 3 mėnesiai) darbdavys pareiškė, jog išbandymo laikotarpis pratęsiamas 3 savaitėms (tokiam laikotarpiui, kurį sirgau) ir apie tai, ar būsiu palikta dirbti, sužinosiu pasibaigus šiam laikotarpiui. Po 3 savaičių buvau atleista, kaip netinkanti šiam darbui. Ar darbdavys teisingai pasielgė?Darbo kodekso 105 straipsnis reglamentuoja išbandymą sudarant darbo sutartį. Išbandymas yra tam tikras terminas, šalių susitarimu nustatomas sudarant darbo sutartį, per kurį darbdavys gali patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, o darbuotojas – ar darbas ir jo sąlygos tinka jam. Nė viena šalis negali primesti kitai šaliai darbo sutarties sąlygos dėl išbandymo. Šalis, nesutinkanti su tokia sąlyga, gali atsisakyti sudaryti darbo sutartį.
Darbo kodekso 106 straipsnyje nustatytas 3 mėnesių maksimalus išbandymo terminas. Konkretų terminą nustato susitariančios šalys – tai gali būti savaitė, dvi, mėnuo ar daugiau. Pagal minėto straipsnio 3 dalį į išbandymo terminą neįskaitomi laikotarpiai, kai darbuotojas nebuvo darbe. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nesvarbu, kodėl darbuotojas nebuvo darbe: dėl svarbios priežasties, dėl savo kaltės ar kt. Jeigu jis nebuvo darbe, išbandymo terminas pratęsiamas tokiam laikotarpiui, kurį darbuotojas nebuvo darbe.
Darbo kodekso 107 straipsnis reglamentuoja išbandymo rezultatus. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad darbdavys, pripažinęs, kad išbandymo rezultatai nepatenkinami, gali darbuotoją atleisti iš darbo. Iki išbandymo termino pabaigos darbdavys taip pat gali atleisti darbuotoją iš darbo, apie tai raštu įspėjęs darbuotoją prieš tris dienas, ir nemokėti jam išeitinės kompensacijos. Vertinti išbandymo rezultatus yra darbdavio prerogatyva. Įstatymas šiuo atveju darbdaviui, kai jis vertina išbandymo rezultatus, leidžia remtis ne tik konkrečiomis aplinkybėmis ir konkrečiais darbuotojo veiksmais, bet ir bendrais darbuotojo darbo bandomuoju laikotarpiu rezultatais (savarankiškumo stoka, kai tai būtina einant tam tikras pareigas, mažesnis to darbuotojo darbo efektyvumas nei kitų tos profesijos darbuotojų ir pan.).
Todėl darbdavys, pratęsdamas išbandymo laikotarpį, nenusižengė įstatymui.
Bandomasis laikotarpis pratęsiamas tiek kalendorinių dienų, kiek darbuotojas nebuvo darbe