2008-05-28 11:35
aussrine
2011-09-11 05-51
149 straipsnis. Suminė darbo laiko apskaita
1. Nepertraukiamai veikiančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose, atskiruose cechuose, baruose, darbuose, kur yra pertraukiamasis darbo dienos (pamainos) režimas, taip pat darbuose, kur dėl techninių gamybos sąlygų negalima laikytis konkrečiai darbuotojų kategorijai nustatytos kasdieninės ar kassavaitinės darbo trukmės, atsižvelgus į darbuotojų atstovų nuomonę (Kodekso 19 straipsnis) ar kitais kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais galima įvesti suminę darbo laiko apskaitą, bet darbo laiko trukmė per apskaitinį laikotarpį neturi viršyti tai darbuotojų kategorijai nustatyto darbo valandų skaičiaus. Esant suminei darbo laiko apskaitai, negali būti dirbama daugiau kaip keturiasdešimt aštuonias valandas per savaitę ir dvylika valandų per darbo dieną (pamainą). Apskaitinio laikotarpio trukmė negali būti ilgesnė negu keturi mėnesiai.2. Esant suminei darbo laiko apskaitai, privalo būti garantuota šio Kodekso nustatyta paros bei savaitės nepertraukiamo poilsio trukmė. Jeigu suminiu darbo laiko apskaitiniu laikotarpiu viršijamas tai darbuotojų kategorijai nustatytas darbo valandų skaičius, darbuotojams jų pageidavimu sutrumpinama darbo diena arba suteikiama poilsio diena (dienos) darbo, kolektyvinėje sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka ar papildomai apmokama kaip už viršvalandinį darbą.
3. Darbus, sąlygas, kurioms esant gali būti įvedama suminė darbo laiko apskaita, suminės darbo laiko apskaitos įvedimo įmonėse, įstaigose, organizacijose tvarką nustato Vyriausybė.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. X-188, 2005-05-12, Žin., 2005, Nr. 67-2400 (2005-05-28)
Mūsų įmonėje yra suminė darbo laiko apskaita. Grafikas slenkantis, 4 darbo, 4 poislio dienos. Dirbama po 11 val.
Man atrodo nereikia maišyti dviejų dalykų darbą ne pilną darbo laiką ir darbą pagal suminę darbo laiko apskaitą.
Pagal suminę darbo laiko apskaitą iš esmės pagal savo nusistatytą apskaitinį laikotarpį, žmogus maždaug išdirba tiek valandų, kiek ir tas kuris dirbs pagal 5 d.d. savaitę tą patį laikotrpį. Per apskaitinį laikotrpį išdirbtų valandų skaičius g.b. mažesnis, nei pagal nustatytą 5.d.d laikotarpį. Jei gautųsi taip kad išpuola išdirbti daugiau valandų, nei pagal nustatytą 5 d.d. laikotarpį, tada atsiranda viršvalandžiai, kuriuos sumokate, arba elgiatės taip kaip parašyta DK 149 straipsnyje.
O kas dėl atsotogų, tai kaip ir parašyta VDU apskaičiavimo tvarkos apraše, skaičiuojame taikydami 5 d.d. savaitės grafiką.