2005-06-28 10:32
austa
2011-09-11 03-46
Gal kas galite padėti.
Vadybininkė pusę metų dirbo, o po to išėjo atostogų (iki vaikui sukaks 1 metai). Po metų sugrįžo ir nori išeiti iš darbo. Už kokį laikotarpį jai priklauso nepanaudotų atostogų kompensacija. Ir nuo kokio darbo užmokesčio jį skaičiuoti?
Gal kam aktualu:
Ar įeina į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, darbuotojo vaiko priežiūros, kol jam sueis vieneri metai atostogų laikas?
Paaiškiname, kad LR Darbo kodekso (toliau- DK) 170 str. 1 d. 3 p. nustatyta, kad į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, įskaitoma laikas, per kurį pagal įstatymus darbuotojui išsaugoma darbo vieta (pareigos) ir mokama stipendija arba kitos išmokos, išskyrus laiką, kai darbuotojas yra išėjęs vaiko priežiūros atostogų, kol vaikui sueis treji metai.
DK 180 str. 1 d. nustatyta, kad pagal šeimos pasirinkimą motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai. Atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis. Analizuojant DK 178 str. 1 ir 2 p., 179, 180 str., darytina išvada, kad vaiko priežiūros atostogos suteikiamos nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sueis treji metai. Dėl šių priežasčių pagal DK 170 str. 1 d. 3 p. darbuotojo vaiko priežiūros atostogų iki vaikui sueis treji metai laikas neįskaitomas į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos.
DK 170 str. 1 d. 4 p. nustatyta, kad į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, įskaitoma laikas, kurį darbuotojas gavo ligos arba motinystės pašalpą.
Vadovaujantis LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 5 str. 3 d. motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos skiriamos turintiems teisę jas gauti apdraustiesiems asmenims šiais atvejais:
Motinystės – moterims nėštumo ir gimdymo atostogų metu.
Motinystės (tėvystės)- apdraustajam asmeniui vaiko priežiūros atostogų, iki vaikui sukaks vieneri metai, laiku.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad sąvokos „motinystės“ ir „motinystės (tėvystės)“ pašalpos nėra tapačios. Jos žymi atskiras pašalpų rūšis. Dėl šių sąvokų neaiškumo ankstesnės LR Valstybinės darbo inspekcijos specialistų pateiktos konsultacijos nebuvo nuoseklios.
Pabrėžiame, kad koordinacinės darbo grupės specialistų nuomone, DK 170 str. 1 d. 4 p. minimos ligos arba motinystės pašalpos yra atitinkamai LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 5 str. 2 d. nurodyta ligos pašalpa ir 5 str. 3 d. nurodyta motinystės pašalpa nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu. Todėl pagal DK 170 str. 1 d. 4 p. į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, įskaitoma laikas, kai darbuotojas yra laikinai nedarbingas (gauna ligos pašalpą) ir laikas, kai darbuotojas yra nėštumo ir gimdymo atostogose (gauna motinystės pašalpą).
Vadovaujantis išdėstytu, koordinacinės darbo grupės specialistų nuomone, pagal DK 170 str. 1 d. 4 p. vaiko priežiūros atostogų laikas iki vaikui sueis treji metai nėra įskaitomas į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos. Į darbo metus už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos taip pat neįeina vaiko priežiūros atostogų dalis iki vaikui sueis vieneri metai, kai darbuotojas šiuo laikotarpiu gauna motinystės (tėvystės) pašalpą.