zydree rašė: gal kas žinot, kur galima būtų pasiskaityt apie nepilno darbingumo susiejimą su darbo valandų kiekiu ? Nes man atrodo, kad negalia negaliai nelygu ir jei žmogui jo pareigoms atlikti negalia netrukdo arba atvirkščiai - atliekamas darbas nekelia pavojaus dėl negalios, tai ir valandos gali būti 8. ?
Darbuotojas pateikė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išvadą, kurioje nurodyta, kad jis gali dirbti, bet ne visą darbo dieną. Tačiau darbuotojas pageidauja ir toliau dirbti visą 8 valandų darbo dieną. Kaip tokiu atveju turėtų elgtis darbdavys?
Šis klausimas 2006 m. balandžio 12 d. buvo svarstomas Koordinacinės komisijos, klausimams ir problemoms, iškilusioms dėl Darbo kodekso taikymo spręsti, veikiančios pagal LR Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr.166 (toliau – Koordinacinė komisija), posėdyje.
DK 273 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad darbuotojas, kuris pagal Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) ar sveikatos priežiūros įstaigos išvadą dėl sveikatos būklės negali dirbti sutarto darbo, nes tai pavojinga jo sveikatai arba jo darbas pavojingas kitiems, jo sutikimu turi būti perkeltas į jo sveikatą ir esant galimybei kvalifikaciją atitinkantį darbą. Darbuotojams, susirgusiems ir dėl ligos laikinai negalintiems atlikti darbo sutartyje sulygto darbo, DK 133 ir 212 straipsniuose įtvirtintos tam tikros garantijos. Juose nustatyta, kad jei darbuotojo sveikata pablogėjo dėl darbo įmonėje, kurioje jis dirba ir jis perkeliamas į kitą mažiau apmokamą darbą, jam mokamas darbo užmokesčio skirtumas tarp ankstesnio vidutinio darbo užmokesčio ir gaunamo užmokesčio pagal atliekamą darbą, kol bus gauta NDNT išvada dėl darbuotojo darbingumo. Jeigu nėra sąlygų perkelti darbuotoją į kitą darbą, atitinkantį jo sveikatą ir kvalifikaciją, nes įmonėje nėra tokio darbo, kurį darbuotojas pagal savo sveikatos stovį galėtų dirbti, jam mokama įstatymų nustatyto dydžio ligos pašalpa, kol bus gauta NDNT išvada dėl darbuotojo darbingumo.
Pažymėtina, kad darbuotojui nustatytas neįgalumas (darbingumo sumažėjimas) nėra pagrindas su juo nutraukti darbo sutartį, jeigu darbuotojas tik iš dalies darbingas ir sugeba tinkamai atlikti savo darbo pareigas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo (Žin., 2004, Nr. 83-298) 20 straipsnio 7 dalimi, asmens darbingumas įvertinamas procentais ir jo lygis nustatomas 5 punktų intervalais, t. y.:
1) jei asmeniui nustatoma 0–25 procentų darbingumo, asmuo laikomas nedarbingu;
2) jei asmeniui nustatoma 30–55 procentų darbingumo, asmuo laikomas iš dalies darbingu;
3) jei asmeniui nustatoma 60–100 procentų darbingumo, asmuo laikomas darbingu.
Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 23d. įsakymu Nr. A1-285 „Darbingumo lygio nustatymo pereinamuoju laikotarpiu taisyklių“ 8 punktas numato, kad nustačiusi darbingumo lygį, NDNT direktoriaus nustatyta tvarka asmenims išduoda Neįgaliojo pažymėjimą, Darbingumo lygio pažymą ar (ir) Darbingumo lygio dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pažymą ir Išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų.
DK 146 straipsnio 1 dalies 5 punktas numato, kad neįgaliojo reikalavimu pagal Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą išvadą nustatomas ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas.
Iki naujos redakcijos (2005 m. liepos 1 d. (keistas įstatymo pavadinimas), Nr. IX-2228, 2004-05-11, Žin., 2004, Nr. 83-2983) įsigaliojimo Lietuvos Respublikos invalidų socialinės integracijos įstatymo 4 straipsnio 4 dalis numatė, kad invalidumą nustatančių komisijų sprendimai privalomi darbdaviams bei kitiems nurodytiems asmenims ir įstaigoms. Įsigaliojus minėtai įstatymo redakcijai ši nuostata buvo eliminuota. Tačiau galiojantys norminiai teisės aktai nenumato, kad neįgaliajam išduota ir darbdaviui pateikta Išvada dėl darbo pobūdžio ir sąlygų yra rekomendacinio pobūdžio ar neprivaloma darbdaviui. Atsižvelgdama į tai, 2006 m. balandžio 12 d. Koordinacinė komisija pateikė išvadą, kad tuo atveju, kai Išvadoje dėl darbo pobūdžio ir sąlygų darbuotojui yra nustatytas neįgalumas su teise dirbti ne visą (darbo dienos arba darbo savaitės) darbo laiką, darbdavys turi užtikrinti, kad neįgalusis darbuotojas dirbtų tokios trukmės darbą, koks yra nurodytas Išvadoje dėl darbo pobūdžio ir sąlygų. Todėl darbdavys Neįgaliojo pažymėjimą bei Išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų pateikusio darbuotojo prašymu neturi nustatyti ilgesnės trukmės darbo laiko ar darbo sąlygų, kurios neatitinka nurodytų Išvadoje dėl darbo pobūdžio ir sąlygų. Ši Koordinacinės komisijos nuostata taikytina visais atvejais, išskyrus, jeigu po Išvados dėl darbo pobūdžio ir sąlygų formos patvirtinimo arba priėmus kitus norminius teisės aktus bus numatyta, kad Išvada dėl darbo pobūdžio ir sąlygų yra rekomendacinio pobūdžio darbdavio atžvilgiu ar jam neprivaloma. Pažymėtina, kad medicinos įstaigai ar NDNT nustačius, jog neįgalus darbuotojas yra visiškai nedarbingas, su juo darbo sutartis nutraukiama pagal DK 136 straipsnio 1 dalies 4 punktą. Medicinos arba NDNT išvadoje turi būti aiškiai nurodyta, kad darbuotojas negali eiti šių pareigų ar dirbti šio darbo arba tai, kad jis yra visiškai nedarbingas.
pabaigoje
www.vdi.lt/index.php?-1173104518