Svarbiausia tokiems darbams - suminė darbo laiko apskaita. Be jos viršvalandžiai neįmanomi. Be to, esant suminei, žymiai lengviau sudaryti grafikus (ypač slenkančius).
147 straipsnis. Darbo laiko režimas
1. Kiekvieno darbuotojo darbo ir poilsio laiko paskirstymas (kaita) per parą, savaitę ar
apskaitinį laikotarpį, taip pat kasdieninio darbo (pamainos) pradžia ir pabaiga nustatoma pagal įmonės, įstaigos, organizacijos darbo tvarkos taisykles. Darbo (pamainų) grafikus tvirtina administracija suderinusi su įmonės, įstaigos, organizacijos darbuotojų atstovais (Kodekso 19 straipsnis) arba kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.
Šiuo atveju apskaitinis laikotarpis ir yra prie suminės - koks nustatytas: mėnesio, dviejų, trijų ar keturių.
Tik nereikia pamiršti, kad jei per savaitę leidžiama 48 val, iš kurių 8 val skaitomos viršvalandžiais - už tas 8 val reikia papildomai ir apmokėti (1,5 karto).
Be to, tokiais atvejais reikia sekti, kad per metus nebūtų viršijamos leidžiamų viršvalandžių normos (prie kolektyvinės sutarties - 180 val/metus):
41 straipsnis. 152 straipsnio 1 dalies pakeitimas
„1. Darbuotojo viršvalandinis darbas per dvi dienas iš eilės neturi viršyti keturių valandų ir šimto dvidešimties valandų per metus. Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatyta kitokia metinė viršvalandinių darbų trukmė, bet ne daugiau kaip šimto aštuoniasdešimties valandų per metus.“
www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_...