2006-10-11 13:31
Loreta
2011-09-11 05-08
Nelabai ką išskaičiuosit - tik teismo keliu. Net materialinės atsakomybės sutartys neapsaugo darbdavio.
Pažiūrėkim, ką kalba teisininkai:
Klausimas.
Kaip apsidrausti darbdaviui nuo darbuotojų nekompetencijos ar net piktnaudžiavimo darbine padėtimi? Vieno seminaro metu Darbo inspekcijos atstovė aiškino, kad nei materialinės atsakomybės sutartys, nei susitarimai darbo sutartyse neatleidžia darbdavio nuo atsakomybės už darbuotojų padarytus nusižengimus. Sakykim, pardavėja apsvėrė klijentą, pardavė nepilnamečiui alkoholinius gėrimus. Nors jos darbo sutartyje yra punktas dėl pilnos materialinės atsakomybės už tokio pobūdžio nusižengimus, didesnė atsakomybės našta tenka darbdaviui, ir tik vėliau jis teismo keliu gali iš darbuotojo išreikalauti kažkokią dalį žalos atlyginimo. Gal yra koks būdas vis tik sudrausminti tokius darbuotojus, kad baudos būtų skiriamos išimtinai jiems už jų pačių padarytus nusižengimus?
Atsakymas.
Jei darbuotojas vykdydamas darbines funkcijas padaro žalą tretiesiems asmenims ar pažeidžia administracines teises, tai padarytą žalą tretiesiems asmenims, pirmiausia, pagal reikalavimus atlygina įmonė. Atlyginusi žalą įmonė įgyja regreso teisę į darbuotoją, kuris buvo tiesiogiai kaltas dėl tos žalos padarymo. Jei žalos dydis neviršija vieno darbuotojo vidutinio atlyginimo dydžio, tai šią žalą galima išskaičiuoti iš darbuotjo priėmus administracijos vadovo įsakymą. Jei žala viršis darbuotojo vieną vidutinį atlyginimą, tokiu atveju įmonė turės kreiptis į teismą, kuris ir priteis atlygintiną sumą.
Kitokių priemonių pritaikyti tiesioginę darbuotojo atsakomybę padarytą vykdant jo darbines funkcijas, Lietuvos teisės aktai nenumato.