Iš VDI komentaro:
DK 176 straipsnio 2 dalis reglamentuoja, kad darbo užmokestis už kasmetines atostogas mokamas ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Jeigu darbuotojui priklausantis darbo užmokestis nustatytu laiku nesumokamas ne dėl darbuotojo kaltės, kasmetinės atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, ir už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.
Pažymėtina, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ne kartą yra konstatavęs, kad DK 176 straipsnio 2 dalies antrame sakinyje yra nustatyta sankcija darbdaviui, t. y. jei darbuotojui priklausantis darbo užmokestis nesumokamas ne dėl darbuotojo kaltės, atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, už praleistą laiką mokant kaip už atostogas, taigi pagal šią normą savalaikio darbo užmokesčio už kasmetines atostogas neišmokėjimo pasekmė vienareikšmė – atostogų pratęsimas (pvz., 2000-01-31 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-121/2000; 2001-01-17 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-54/2001; 2003-11-19 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-1059/2003). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2003 m. lapkričio 19 d. nutartyje (civilinė byla Nr. 3K-3-1059/2003) taip pat yra konstatavęs, kad tokiu atveju reikalavimą pratęsti atostogas darbdaviui turi pateikti darbuotojas.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas savo 2010 m. lapkričio 22 d. nutartyje, priimtoje administracinėje byloje Nr. A756-2056/2010, atsižvelgdamas į DK normas, reglamentuojančias kasmetinių atostogų suteikimo tvarką (DK 165, 169, 172 str.), Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamą praktiką, konstatavo, kad įstatymų leidėjas, nustatydamas esmines kasmetinių atostogų ir apmokėjimo už jas garantijas, šių atostogų suteikimo tvarką, t. y. atostogų laiką, jų suteikimą dalimis ir pan., paliko laisvam šalių (darbuotojo ir darbdavio) susitarimui. Taip pat pažymėtina, kad darbuotojo pageidavimas (valia), kad atostogos jam būtų pratęstos (tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį) darbdaviui turi būti aiškiai išreikštas. Jeigu darbuotojas nepageidauja pratęsti atostogų, jos pridedamos prie nepanaudotų atostogų. Taigi, darbuotojas turi galimybę su darbdaviu susitarti, kad vietoj pratęsimo atostogos jam bus suteiktos vėliau, pavyzdžiui, darbuotojui palankesniu ar labiau pageidaujamu metu.
Taigi, tuo atveju, jeigu DK 176 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka laiku neišmokamas darbo užmokestis už kasmetines atostogas, darbuotojas, informavęs apie neatvykimo į darbą pasibaigus nustatytam kasmetinių atostogų laikui priežastis, turi teisę neatvykti į darbą tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, o darbdavys privalo pratęsti darbuotojo kasmetines atostogas ir už pratęstą laiką apmokėti kaip už kasmetines atostogas.
Tais atvejais, kai DK 176 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka laiku neišmokamas darbo užmokestis už kasmetines atostogas, o darbuotojas pasibaigus nustatytam kasmetinių atostogų laikui grįžta į darbą, tai tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį už kasmetines atostogas, šalių (darbuotojo ir darbdavio) susitarimu perkeliama į kitą laiką. Perkeltos kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos tais pačiais darbo metais. Darbuotojo prašymu arba sutikimu nepanaudotų kasmetinių atostogų dalis gali būti perkeliama ir pridedama prie kitų darbo metų kasmetinių atostogų, jeigu yra objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, dėl ligos), kurioms esant jis negali jomis pasinaudoti einamaisiais darbo metais (DK 174 straipsnis).
www.vdi.lt/index.php?-1510223041