Aazz rašė:
Prašau paaiškinkit skaičiavimą ir teisybę. Dirbu pilnu etatu, bazinis atlyginimas yra 250, priedus gaunu kas mėnesį 40% nuo atliktų darbų sumos. Sausio mėnesį indeksavo tik bazinį iki 322, o priedų ne. Priedų suma buvo 2990e. Ir dabar darbovietė aiškina, jog jiems neapsimoka indeksuoti priedų, nes tada mano priedai pakils iki 50% ir jiems nebeliks pelno nuo mano uždirbtos apyvartos, nes beveik viskas bus išmokama man. Darbovietė nori keisti sutartį, procentus mažinti iki 30% ir tik tada indeksuoti, jog vėl gautųsi 40%. Nesutinku su šituo variantu. Ar galit išaiškinti?
Darbovietė "indeksuodama" priedą - nepraranda pinigų, nes šis indeksavimas - yra soc.draudimo įmokų IŠ darbdavio perkėlimas prie darbuotojo algos "ant popieriaus" (bendroje sumoje darbo vietos kaina nepadidėja).
Jus paprasčiausiai nori "pagauti", kad sutiktumėte su sumažintu atlygiu. Jei norite ginčytis - galėtų padėti darbo inspekcija. Jei sutiksite dirbti už mažesnį atlygį - jau tik jūsų sus darbdaviu dvipusis susitarimas.
" DĖL DARBO SUTARTIES SĄLYGŲ KEITIMO ĮSIGALIOJUS LR VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO PAKEITIMUI
2019 m. sausio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 2, 4, 7, 8, 10, 23, 25 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymas (toliau – Įstatymas), kuriuo, be kita ko, valstybinio socialinio draudimo įmokos yra perkeliamos darbuotojui. Įstatymo 9 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad iki šio įstatymo įsigaliojimo draudėjas (darbdavys), kurio valstybinio socialinio draudimo įmokos perkeliamos pagal darbo sutartį dirbančiam darbuotojui, privalo perskaičiuoti darbuotojo bruto darbo užmokestį, jį padidindamas 1,289 karto ir atitinkamai pakeisdamas darbo sutartį su darbuotoju be išankstinio jo sutikimo. Pagal šios dalies nuostatas perskaičiuotas pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo atlyginimas darbuotojui mokamas nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos. Iki šio įstatymo įsigaliojimo buvęs pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo neto darbo užmokestis negali sumažėti dėl pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo atlyginimo perskaičiavimo ir (ar) draudėjo valstybinio socialinio draudimo įmokų perkėlimo apdraustajam. Šios dalies nuostatos taip pat taikomos draudėjams ir apdraustiesiems asmenims, turintiems santykius, savo esme atitinkančius darbo santykius, ir draudžiamiems valstybiniu socialiniu draudimu.
Taigi, atsižvelgiant į Įstatymo nuostatas, darbdaviai iki Įstatymo įsigaliojimo turi pakeisti darbuotojų darbo sutartis, atitinkamai jose nustatant padidintą bruto darbo užmokestį (1,289 k.). Svarbu pastebėti, kad dėl šios priežasties keičiant darbuotojų darbo sutartis, darbuotojų sutikimai nėra būtini, tačiau visais atvejais darbuotojai turi būti informuoti prieš protingą terminą apie būsimus pasikeitimus. Jeigu perskaičiuojant darbo užmokestį kyla neaiškumų dėl darbo užmokesčio nustatymo (apvalinimo), VDI specialistų nuomone, darbo užmokesčio dydis turėtų būti apvalinamas darbuotojo naudai. Pabrėžtina, kad keičiant darbo sutartis darbuotojo neto darbo užmokestis negali mažėti, tad tuo atveju, jeigu darbuotojui buvo sumažintas jo gaunamas darbo užmokestis, Lietuvos Respublikos darbo kodekso IV dalies „Darbo ginčai“ nustatyta tvarka darbuotojas turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją. Taip pat, atsižvelgiant į tai, jog keičiasi darbuotojo darbo užmokestis, paminėtina, kad darbdaviai turėtų peržiūrėti ir darbo apmokėjimo sistemas, jeigu jose numatyti dydžiai pateikiami eurais, o ne santykiniais vienetais."
www.vdi.lt/Forms/Viesos_konsultacijos.aspx