Su darbuotoja buvo sudaryta terminuota darbo sutartis iki 2007-03-31, tačiau 2007-02-23 darbuotoja pateikė pažymą apie nėštumą. Ar suėjus terminui, t. y. 2007-03-31, nenutraukta darbo sutartis (dėl to, kad darbuotoja yra nėštumo ir gimdymo atostogose) tampa neterminuota kaip tai numato DK 126 straipsnio 2 dalis?
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija 2005 m. rugsėjo 26 d. nutartyje (Civilinė byla Nr. 3K-3-423/2005) konstatavo, kad terminuotos darbo sutarties nenutraukimas suėjus jos terminui dėl to, kad ją nutraukti draudžia įstatymas (DK 132 str.), negali būti vertinamas kaip sukeliantis darbo sutarties tapimo neterminuota teisines pasekmes.
Dėl to, kad darbuotoja pasinaudojo DK 132 straipsnio 1 dalyje numatyta garantija ir pateikė pažymą apie nėštumą, darbo sutartis negalėjo būti nutraukta su šia darbuotoja nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms (išskyrus DK 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus). Todėl nenutraukta terminuota darbo sutartis suėjus joje sulygtam terminui (t. y. 2007-03-31) savaime netampa neterminuota, o terminas bus laikomas suėjusiu praėjus garantijos taikymo laikui.
Šiuo atveju ji irgi turėjo NL.Nėščios atleisti negalima.
Su darbuotoju sudaryta terminuota darbo sutartis iki iš atostogų vaikui prižiūrėti grįš nuolatinė darbuotoja. Nuolatinė darbuotoja grįžta į darbą, o pavaduojantis ją darbuotojas serga. Prašome paaiškinti, ar ligos metu galima nutraukti terminuotą darbo sutartį ar būtina laukti, kol darbuotojas grįš į darbą ir tik tada jį atleisti iš darbo suėjus terminui?
Sudarydamos terminuotą darbo sutartį šalys sulygsta sutarties galiojimo terminą. Vadovaujantis DK 110 straipsnio 1 dalimi, šis terminas gali būti apibrėžiamas ne tik kalendorine data, bet ir iki tam tikrų aplinkybių atsiradimo, pasikeitimo ar pasibaigimo (Jūsų nurodytu atveju- iki iš atostogų vaikui prižiūrėti grįš nuolatinė darbuotoja).
Pagal DK 126 straipsnio 1 dalį, suėjus darbo sutarties terminui, darbdavys arba darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį. Atsakydami į Jūsų klausimą, ar galima nutraukti terminuotą darbo sutartį suėjus terminui tuo atveju, kai darbuotojas yra laikinai nedarbingas, paaiškiname, jog sutarties terminas buvo sulygtas sudarant darbo sutartį, darbuotojas iš anksto žinojo apie tam tikrų aplinkybių atsiradimo (nuolatinės darbuotojos grįžimas į darbą iš vaiko priežiūros atostogų) pasekmes, taigi darbo sutartį pagal DK 126 straipsnio 1 dalį nutraukti galima, nereikia laukti, kol darbuotojas grįš į darbą po laikino nedarbingumo. DK 131 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyta garantija darbuotojams, jog draudžiama įspėti apie darbo sutarties nutraukimą ir atleisti iš darbo darbuotoją laikino nedarbingumo laikotarpiu, yra taikytina tais atvejais, kai darbo sutarties nutraukimas siejamas su DK 129 straipsniu (darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės).
O sergantį galima...