2017-12-19 23:36
Jotjot
2017-12-19 23-40
Perskaičiau aukščiau VMI ir Darbo inspekcijos atsakymus. Šie atsakymai patvirtino logiką, kuria vadovaujasi praktiškai kitos įmonės.
Turbūt sutiksite, kad esminis skirtumas tarp darbuotojo vykstančio į komandiruotę ir darbuotojo dirbančio kilnojamojo pobūdžio darbą (KPD) yra darbuotojo darbo vietos nuolatinumas (nenuolatinumas). Komandiruotės atveju darbuotojas turi nuolatinę darbo vietą, o KPD atveju preziumuojama, kad ne. Komandiruotės atveju darbuotojui mokami dienpinigiai. Įmonė kompensuoja tokiu būdu darbuotojo padidėjusias asmenines išlaidas, kurias dirbant nuolatinėje darbo vietoje darbuotojas įprastai apmoka iš savo darbo užmokesčio. Dienpinigiai savo esme taip pat yra kompensacija - išmoka, kuria atlyginamos darbuotojui išlaidos, padarytos einant tarnybines pareigas. Dienpinigių dydis yra nustatytas norminiai aktais. Jokios atskaitomybės darbuotojui, kur išleido dienpinigius, nėra. Analogiška situacija ir su KPD. Šiuo atveju kompensuojamos darbuotojo padidėjusios išlaidos už faktiškai dirbtą tokio pobūdžio darbo laiką. KPD atveju, dalis darbuotojo išlaidų bus asmeninės (pragyvenimo) ir jos bus didesnės, nei dirbant ir gyvenant, kai turima nuolatinė darbo vieta. Darbo kodeksas kompensacijos už KPD neįvardija kaip įmonės išmokos darbuotojui už jo konkrečiai patirtas išlaidas. Jokios atskaitomybės darbuotojui, kur jis išleido daugiau, nėra. Baigtinio kompensuojamų išlaidų sąrašo nėra. Mano nuomone, kaip ir dienpinigių atveju, KPD kompensacija yra skiriama už darbo statusą (tikslinė komandiruotė ar KPD), o ne už konkrečių išlaidų dengimą. Tą ir pažymėjo Darbo inspekcija sakydama, kad "Šios kompensacijos mokamos tuo atveju, kai darbuotojui nemokamos komandiruotės išlaidos" ir "...darbo įstatymai DK 144 str. 8 d. numatytų išlaidų sąrašo taip pat nepateikia" ir "dėl konkretaus kompensacijos dydžio darbo sutarties šalys sulygsta abipusiu susitarimu".
Taip mes ir darome - nurodome darbo sutartyje atlyginimą ir procentais kompensacijos dydį už KPD. Jokių patvirtinančių išlaidas dokumentų iš darbuotojų neprašome.
Apie paklausime išvardintas įmonės sąnaudas, kurias norėtumėte laikyti taip pat kompensacijomis už KPD, tai VMI savo atsakyme jų taip neįvardija nebe pagrindo. VMI rašo: "darbdavys organizuodamas darbą įmonės nustatyta tvarka suteikia darbuotojams transporto paslaugas, nuvykimui ir parvykimui iš darbo vietos naudodamas įmonės ar tam tikslui nuomojamą transportą bei išnuomoja patalpas, kuriose gali pernakvoti bet kuris darbuotojas, kuris tuo metu dirba objekte, tai nors šios darbdavio patirtos su darbuotojų vežiojimu susijusios išlaidos ir gyvenamojo ploto nuomos išlaidos nėra pajamų mokesčio objektas, tačiau pagal PMĮ 17 str. 1 dalies nuostatas jos galėtų būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kaip sąnaudos būtinos pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti."
VMI sako, kad išlaidas patiria įmonė, o ne darbuotojas, kuriam reikia kompensuoti jo išlaidas.
Sorry, kad toks ilgokas tekstas gavosi.