2017-11-21 14:30
Tininga
Įdėsiu komentarą.
Irina JANUKEVIČIENĖ
Valstybinės darbo inspekcijos
Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėja
„VDI pakomentavo Darbo kodekso 107 str. 4 dalį, kaip teisingai pasielgti su darbuotojais, vykstančiais į komandiruotę. Tačiau ką daryti, jei į komandiruotę vyksta direktorius (samdomas ar akcininkas)? VDI šio klausimo nekomentuoja.“
Darbo kodeksas (DK) išskiria vadovaujančių asmenų padėties ir vaidmens darbo teisiniuose santykiuose reglamentavimą. DKVII skyriaus I skirsnis numato vadovaujančių darbuotojų darbo santykių ypatumus. Vadovaujantis šio skirsnio 103 str. 1 dalimi, juridinio asmens vadovas savo darbo laiką tvarko pats, nepažeisdamas darbo teisės normomis nustatytų maksimalaus darbo laiko ir minimalaus poilsio laiko trukmės reikalavimų. Tačiau vadovų darbo santykių ypatumai nustatomi ir kituose DK straipsniuose.
DK 144 straipsnio, reglamentuojančio darbo esant nukrypimams nuo normalių, įprastų darbo sąlygų, 6 dalyje nustatyta, kad juridinio asmens vienasmenio valdymo organo darbo poilsio dieną, švenčių dieną, darbo naktį ir viršvalandinio darbo apskaita yra tvarkoma, tačiau už tą darbą nėra mokama (nebent šalys darbo sutartyje susitaria kitaip, t. y. dėl tam tikro apmokėjimo). Juridinio asmens kitų vadovaujančių darbuotojų (padalinių, filialų, atstovybių vadovų) darbo poilsio dieną, švenčių dieną, darbo naktį ir viršvalandinio darbo apskaita yra tvarkoma ir už jį mokama kaip už darbą įprastiniu darbo laiko režimu, nebent šalys darbo sutartyje susitaria kitaip. Tokių juridinio asmens vadovaujančių darbuotojų skaičius įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje negali sudaryti daugiau negu 20 proc. darbdavio darbuotojų vidutinio skaičiaus. Įmonėse vadovaujančių darbuotojų sąrašas gali būti nustatytas lokaliniais norminiais teisės aktais. DK, šiuo atveju, leidžia nukrypti nuo darbo, esant nukrypimams nuo įprastų darbo sąlygų, apmokėjimo reglamentavimo juridinio asmens vadovaujančių darbuotojų atžvilgiu.
Tačiau DK 107 ir 144 straipsniai reglamentuoja skirtingus darbo teisinių santykių aspektus, todėl negali būti taikomi analogiškai. DK 107 straipsnio nuostatos nenustato išimčių vadovaujančių asmenų atžvilgiu, todėl turi būti taikomos visiems darbuotojams vienodai. Taigi, vadovų atžvilgiu taikytina DK 107 str. 4 dalis, tačiau dėl darbo laiko apmokėjimo ar (ir) kompensavimo komandiruotėje šalys turi teisę susitarti darbo sutartyje.