2009-05-14 11:07
Talisss
2011-09-11 06-16
Sveiki, turiu klausimų dėl 125 str. Situacija tokia - vienos įmonės parduotuves, o tame tarpe ir darbuotojus perima kita įmonė. Siūloma pasirašyti atleidimo sutartis remiantis 125 str. (šalių susitarimu), neva išlaikant tokį patį užmokestį ir t.t., žodžiu nesikeičiant sąlygoms. Bet realiai yra taip - dabartiniai darbdaviai ateina su sutartim, žmogus pasirašo, kad sutinka, nes sąlygos nesikeičia, todėl ir jokios išeitinės kompensacijos neįtraukiamsos, tik neišmokėti atostoginiai, kitą dieną ateina nauji savininkai ir jie pradeda dėstyti jau pakitusiais sąlygas apie algų mažinimą ir t.t., nesutikus, su žmogumi tiesiog nepasirašoma nauja sutartis. Liekama kaip ir "ant ledo", nes iš buvusių darbdavių išeita savo noru, o nauji gali ir nepasirašyti sutarties. Realiai šiuo atveju atleidimas kaip ir dėl sąlygų nesusijusių su darbuotoju, o ne "šalių susitarimu". Kaip pasielgti norint tiesiog išeiti iš darbo ir gauti savo išeitinę kompensaciją? Beje netiesiogiai buvo girdėta, kad nesutikus pasirašinėt, pradedama gąsdint darbuotojus kokiais nors išgalvotais papeikimais ir .t.t.
Čia siūloma senų savininkų atleidimo forma, kuri bus "pakišta" darbuotojams:
"PRANEŠIMAS
Pranešame, kad nuo 2009 m. gegužės ..... d. keičiasi parduotuvės, esančios ..............., savininkas – juo tampa UAB ,,Z“ (įmonės kodas ...).
Susitarimo tarp UAB ,,X“ ir UAB ,,Z“ pagrindu 2009 m. ............. d. bus nutraukiama Jūsų darbo sutartis su UAB ,,X“ pagal LR Darbo Kodekso 125 str. (šalių susitarimu), išmokant Jums priklausantį darbo užmokestį bei nepanaudotų atostogų kompensaciją ir nuo 2009 m. ........ d. darbo santykiai prasidės UAB ,,Z“ toje pačioje parduotuvėje ir išlaikant tokį patį darbo užmokestį.
Jums nesutikus su šiomis sąlygomis, būsite atleistas iš darbo UAB ,,X“ 2009 m. ............... d. pagal LR Darbo Kodekso 125 str. (šalių susitarimu) išmokant Jums priklausantį darbo užmokestį bei nepanaudotų atostogų kompensaciją."